niedziela, 26 majaCodzienne Wiadomości Biznesowe
Shadow

Zmiana rachunku firmowego krok po kroku

Przedsiębiorca zakładający rachunek firmowy w danym banku może zmienić konto w dowolnym momencie. Procedury nie są skomplikowane, dlatego warto tego dokonać – zwłaszcza, gdy w innym banku możesz liczyć na lepsze warunki. Nie musisz się przy tym obawiać utraty dotychczasowej historii transakcji. Sprawdź, jak efektywnie zmienić konto firmowe na inne – krok po kroku.

Konto firmowe możesz zmienić, kiedy tylko chcesz i niezależnie od powodu. Nie zniechęcaj się, ponieważ taki ruch może przynieść mnóstwo korzyści. Zaś cała procedura sprowadza się do zaledwie kilku kroków i nie jest czasochłonna.

1. Założenie konta firmowego w nowym banku

Aby móc zamknąć konto firmowe w poprzednim banku, musisz otworzyć nowy rachunek. Dokonasz tego online – wystarczy złożyć wniosek za pośrednictwem strony internetowej.

2. Zamknięcie starego rachunku

Ten krok nie jest koniecznością, ale warto tego dokonać, choćby po to, aby nie płacić za miesięczne prowadzenie konta.

Do zamknięcia rachunku dochodzi najczęściej z końcem miesiąca, w którym umowa została wypowiedziana. Zanim jednak złożysz stosowny dokument, upewnij się, że na aktualny rachunek bankowy nie dotrze żadna płatność z odroczonym terminem.

3. Poinformowanie urzędów o zmianie rachunku

Jeśli zmieniasz rachunek firmowy, musisz o tym fakcie poinformować nie tylko kontrahentów, ale również odpowiednie instytucje. Zgłoś się zatem do ZUS-u oraz urzędu skarbowego.

Jak wybrać dobre konto firmowe?

Jeśli chcesz zmienić konto firmowe na inne, to kolejne powinno dawać znacznie więcej korzyści niż poprzednie. Tylko wtedy przejście z jednego banku do drugiego będzie maksymalnie opłacalne.

Wybierając rachunek dla przedsiębiorców, weź pod uwagę m.in. takie czynniki jak:

  • opłaty miesięczne za prowadzenie konta,
  • opłaty za wypłaty gotówki z bankomatów,
  • prowizje za przelewy standardowe – w tym do ZUS, urzędu skarbowego,
  • możliwość skorzystania z atrakcyjnie oprocentowanych lokat,
  • dostęp do produktów finansowych dostępnych na atrakcyjnych warunkach,
  • wygodny dostęp do bankowości elektronicznej.

Wystarczy porównać dostępne oferty, aby wybrać konto firmowe wpisujące się w potrzeby i oczekiwania. Ciekawą propozycją jest m.in. Rachunek Firmowy dla przedsiębiorców dostępny w Toyota Banku. Na jego korzyść przemawia m.in. niska opłata za prowadzenie konta oraz aż 1000 bezpłatnych przelewów internetowych miesięcznie. Ponadto użytkownik może skorzystać z Limitu w koncie na preferencyjnych warunkach.

Rachunek firmowy to spore ułatwienie dla każdego przedsiębiorcy – niezależnie od wielkości firmy i branży. Pozwala na stałe monitorowanie wydatków i kontrolowanie sytuacji finansowej. Warto jednak zadbać o to, aby koszty ponoszone z tytułu jego prowadzenia były jak najniższe. Oferta wielu banków potwierdza, że jest to możliwe.