niedziela, 26 majaCodzienne Wiadomości Biznesowe
Shadow

Przewłaszczenie – sprawdzony sposób na zabezpieczenie długu na nieruchomości dłużnika

Zabezpieczenie w formie przewłaszczenia jest bardzo radykalnym sposobem zabezpieczenia długu. Jego bezkompromisowe skutki możesz odczuć zarówno jako wierzyciel, jak i dłużnik. Z zasady jest to forma prawna, która staje mocniej po stronie wierzyciela, jednak to wszystko zależy od umowy, którą podpiszesz. Jest kilka kwestii, o które każdy pożyczkobiorca i pożyczkodawca musi zadbać, podpisując tego rodzaju zabezpieczenie.

Co zrobić, żeby kontrahent zapłacił na czas?

Stosy przeterminowanych faktur i wydłużające się listy dłużników nie należą do rzadkości. Dlatego udzielając pożyczki, czy podejmując szereg innych działań biznesowych, warto zabezpieczyć swoje roszczenia. Można posłużyć się dobrem dłużnika w postaci nieruchomości i wykorzystać tytułowe przewłaszczenie na zabezpieczenie. Takie działania na pewno skłonią dłużnika do poważniejszego postrzegania zobowiązań wobec Ciebie.

Przewłaszczenie na zabezpieczenie — czym jest i jak je wykorzystać?

Przewłaszczenie to notarialna umowa przeniesienia prawa własności. Taka właśnie jest istota przewłaszczenia, pozostałe kwestie to już rozwiązania bardzo indywidualnie. Dlaczego? Ponieważ nie ma regulacji określających od A do Z zasad takiego przewłaszczenia (to może działać zarówno na Twoją korzyść, jak i wręcz odwrotnie).

Przewłaszczenie może:

  • Zobowiązywać wierzyciela do zrzeczenia się prawa do majątku po spłacie długu, ale nie musi, jeżeli nie zostanie to zawarte w umowie.
  • Przenosić prawa własności osoby trzeciej tzw. poręczyciela.
  • Gwarantować dłużnikowi dalsze użytkowanie nieruchomości, zarówno jeśli jest to lokal mieszkalny, jak i miejsce, w którym dłużnik prowadzi działalność gospodarczą.

Clou przewłaszczenia jest to, że prawa majątkowe przenosi się z dłużnika na wierzyciela do momentu spłaty długu. Kiedy dłużnik ureguluje należność, nieruchomość wraca do niego w stanie nienaruszonym. Natomiast, gdy dłużnik złamie warunki umowy, to wierzyciel może nawet sprzedać przedmiot umowy. W ten sposób dłużnik może nieodwracalnie i bardzo szybko stracić nieruchomość, która często stanowi jego dorobek życiowy.

Natomiast wierzyciel, dzięki temu rozwiązaniu może błyskawicznie odzyskać swoje pieniądze i przekierować je w inny sektor biznesu. Akcenty są najczęściej rozłożone w ten sposób, ale zdarza się także, że wierzyciel zostaje z niczym. Dzieje się tak na skutek niekorzystanie sformułowanej umowy.

Co musisz wiedzieć, podpisując umowę przewłaszczenia? Jest kilka rzeczy, o których obowiązkowo musisz przeczytać, zanim podpiszesz umowę:

  • złota zasada proporcjonalności,
  • sposób spłaty roszczenia, m.in. terminy i wysokość rat,
  • sposób naliczania i wysokość odsetek,
  • status prawny nieruchomości.

Bardzo ważne jest, abyś był świadomy zagrożeń i korzyści, jakie wiążą się z tego typu zabezpieczeniem długu na nieruchomości dłużnika. Rzetelna informacja jest kluczem do sukcesu, w tym celu warto sięgać do sprawdzonych źródeł i baz wiedzy takich jak ta, którą prowadzi kancelaria windykacyjna Vindicat.

Przy podpisywaniu przewłaszczenia na zabezpieczenie warto skonsultować się z prawnikiem. I pod okiem specjalisty sporządzić umowę, aby skutecznie zabezpieczyć interesy.

Co zrobić, jeżeli dłużnik nie zapłaci?

Bywa i tak, że  pomimo największych starań i podejmowania zabezpieczeń, musimy jednak borykać się z dłużnikiem. Niezapłacona faktura de facto staje się długiem już pierwszego dnia po terminie! Nie można o tym zapominać!

W tym obszarze może pomóc kancelaria Vindicat. Vindicat to bezkonkurencyjny na polskim rynku system do monitorowania należności i samodzielnej windykacji online.

RoboVindicat, to narzędzie, które oswaja windykację i sprawia, że możliwa jest ona w każdej firmie z sektora MŚP. Za pomocą systemu przedsiębiorcy mogą wygenerować potrzebne dokumenty, m.in. pozwy i wezwania do zapłaty. Automatyzacja procesów windykacyjnych wsparta wiedzą i doświadczeniem pracowników, sprawia, że aż 93% spraw powierzanych systemowi Vindicat rozwiązywana jest pomyślnie i polubownie