piątek, 14 czerwcaCodzienne Wiadomości Biznesowe
Shadow

5,1 mld zł na rynku mieszkaniowym we Wrocławiu. Skąd taki wynik?

W 2021 roku wartość transakcji na rynku mieszkaniowym we Wrocławiu oszacowano na 5,1 mld zł . Stolica Dolnego Śląska to miasto z ogromnym potencjałem. Na przestrzeni ostatniej dekady pojawiło się wiele nowych inwestycji, które znacząco zmieniły wizerunek najważniejszego ośrodka kulturalnego, ekonomicznego, akademickiego i turystycznego południowo-zachodniej Polski. Z mapy Wrocławia znikają podniszczone budynki. W zamian pojawia się coraz więcej nowoczesnych konstrukcji, a kamienice i popadające w zapomnienie zabytki, odzyskują blask dawnej świetności. Oto 3 najciekawsze inwestycje, które zmieniają miasto na lepsze.

Wrocław jest miastem z tradycjami, a jego początki sięgają X wieku. Zabytkowe budynki i niewątpliwy klimat przyciągają turystów, a dynamicznie rozwijający się rynek pracy zachęca do przeprowadzki kolejne osoby. Nowoczesna infrastruktura i otwartość na nowe technologie przyciągają duże, międzynarodowe korporacje.

We Wrocławiu stare przeplata się z nowym, co nadaje miastu niepowtarzalnego uroku. Bezpośredni wpływ na rozwój stolicy Dolnego Śląska miały inwestycje – te duże i te mniejsze, które na stałe zmieniły i wciąż zmieniają krajobraz miasta. Według serwisu Morizon, województwo dolnośląskie plasuje się w czołówce regionów o najintensywniejszym ruchu budowlanym w obszarze mieszkaniowym. W 2021 roku oddano tu do użytku blisko 25 tysięcy mieszkań. Nie gorzej ma się sektor inwestycji w lokale usługowe.

Wrocławska Renoma – jeden z najstarszych domów handlowych we Wrocławiu

Renoma to jeden z najstarszych domów handlowych w mieście, który do końca 2022 roku przejdzie ogromną metamorfozę. Nie pierwszą zresztą, jednak tym razem zyska na elegancji. Inwestycja zakłada pojawienie się nowej przestrzeni biurowej i powierzchni przeznaczonej pod restauracje. Swoim stylem przypominać będzie dawny Dom Towarowy Wertheim. Już teraz można podziwiać pierwsze efekty zakończonych pod koniec marca prac remontowych. Przebudowa tak ikonicznego budynku to projekt wyjątkowy na wielu płaszczyznach, a odpowiada za niego Zbigniew Maćków – uznany polski architekt związany z Wrocławiem.

Apartamenty przy Parku Szczytnickim – materializacja idei zielonego Wrocławia

Dawny Instytut Komputerowych Systemów Automatyki i Pomiarów od lat czekał na rozbiórkę. Ogromny betonowy parking, stary biurowiec, hale i magazyny – wszystko to już jest wspomnieniem. Niezbyt atrakcyjną zabudowę zastąpią nowe budynki – Apartamenty przy Parku Szczytnickim. Znikną ogrodzenia, a dostęp do parku zostanie poprowadzony przez starodrzew. Zwiększy się także powierzchnia biologicznie czynna terenu.

„Modernizacja przyniesie nowe możliwości, a także przywróci miastu kolejny kawałek zieleni. Od początku towarzyszy nam idea zielonego Wrocławia i w tym kierunku, będziemy prowadzili prace.” – zapewnia Piotr Jaśkowski z firmy RealCo Property Investment & Development, będącej inwestorem Apartamentów przy Parku Szczytnickim.

Nowe budynki będą niewielkie – 4 kondygnacyjne – i wszystkie tej samej wysokości. „Poza zmniejszeniem kubatury budynków planujemy przeniesienie miejsc parkingowych do garażu podziemnego” – dodaje Piotr Jaśkowski z RealCo. Kameralne osiedle ma szansę stać się jednym z najbardziej atrakcyjnych miejsc do życia na mapie Wrocławia.

Port Popowice – wieloetapowa inwestycja

Prace nad Portem Popowice rozpoczęły się już w 2018 roku, a planowana data zakończenia inwestycji to 2028 r. Już samo rozłożenie kolejnych etapów budowy w tak długim odstępie czasowym daje pogląd na to, jak ogromna będzie to inwestycja. Projekt obejmuje stworzenie tzw. miasta w mieście. Pojawią się w nim nowe mieszkania, ale też przestrzenie rekreacyjne i lokale usługowe. Prawdopodobnie powstanie także duży biurowiec. Teren przeznaczony pod budowę to aż 14 hektarów. Już teraz pierwsi szczęśliwi mieszkańcy otrzymują klucze do swoich nowych lokum. Za przedsięwzięcie odpowiada Vantage Development i Rank Progress.

Z rankingu opracowanego pod koniec ubiegłego roku wynika, że Wrocław – tuż po Warszawie – jest najlepiej przygotowanym na przyszłość miastem w Polsce . Zawdzięcza to m.in. zrównoważonemu rozwojowi oraz właśnie prowadzonym w mieście inwestycjom mieszkaniowym i biurowym