piątek, 24 majaCodzienne Wiadomości Biznesowe
Shadow

Co dalej z KSEF?

Ministerstwo finansów przesunęło termin, w którym faktury ustrukturyzowane miały stać się obowiązkowe, biorąc tym samym pod uwagę opinie przedsiębiorców, którzy zyskali dodatkowy czas na wdrożenie koniecznych rozwiązań. Czy wiadomo już, od kiedy KSeF stanie się obligatoryjny i jak się do tego przygotować?

Według dostępnych informacji, nowa data obligatoryjnego korzystania z KSeF ma zostać ogłoszona na przełomie kwietnia i maja. W lutym 2024 r. rozpoczęto konsultacje, których celem jest uzyskanie opinii przedsiębiorców z różnych branży, organizacji i podmiotów zainteresowanych Krajowym Systemem e-Faktur. Pewnym jest natomiast, że obowiązek e-fakturowania nie wejdzie w życie w 2024 roku. Oznacza to, że przedsiębiorcy zyskali nieco więcej czasu na podjęcie niezbędnych kroków.

Jak się przygotować do wdrożenia KSeF?

Jak wskazuje Ministerstwo Finansów, jednym z kluczowych celów wprowadzenia obowiązku wystawiania faktur ustrukturyzowanych jest przyspieszenie procesu digitalizacji organizacji publicznych i prywatnych przedsiębiorstw. By zatem móc właściwie przygotować się na ich wdrożenie w firmie, należy wcześniej zrozumieć, jak przebiegać będzie wystawianie e-Faktur. Jak się okazuje, wprowadzenie faktur elektronicznych wiąże się z konicznością zintegrowania oprogramowania kadrowo-płacowego z KSeF, tak by wystawiane dokumenty mogły być automatycznie przekazywane do krajowego systemu. Tam zostanie im nadany numer identyfikacyjny. Ustawodawca zapewnia przedsiębiorcom dobrowolność w wyborze platformy lub innego oprogramowania, które umożliwi im korzystanie z e-fakturowania. Tego typu narzędzia już od dłuższego czasu dostępne są w ofercie dostawców cyfrowych rozwiązań dla firm.

System eFaktura Lite + KSeF i jego zalety

Jedną z platform, działającą w oparciu o polskie przepisy, kompatybilną z KSeF, jest system eFaktura Lite + KSeF. Oprogramowanie to zostało stworzone przez markę Paperless Lite – uważaną za lidera na naszym krajowym rynku rozwiązań mających na celu ograniczenie zużycia papieru w przedsiębiorstwach. Zaproponowane przez nią narzędzie, poza tym że umożliwia wystawianie faktur ustrukturyzowanych, zapewnia dostęp do szeregu funkcjonalności, dzięki którym zarządzanie firmową dokumentacją staje się łatwiejsze i znacznie bardziej efektywne. Warto wiedzieć także, że platforma działa online, dzięki czemu jej użytkownicy mogą logować się na swoje konto z dowolnego miejsca i o dowolnym czasie. Narzędzia, z których można korzystać po zalogowaniu się, pozwalają na:

– tworzenie dokumentów, takich jak faktury, noty korygujące, korekty,

– segregowane i przechowywanie wystawionych dokumentów w jednym miejscu,

– zarządzenie obiegiem dokumentów,

– gromadzenie informacji o wszystkich kontrahentach w jednym miejscu,

– uzyskanie dostępu do firmowej dokumentacji, również spoza biura – w dowolnym czasie.

Wystawianie e-Faktur – na czym polega?

KSeF definiuje e-Fakturę, jako fakturę elektroniczną, która ma ustrukturyzowany format XML, po to by mogła być ona odczytana przez każdy system komputerowy. Faktury ustrukturyzowane wystawiane są za pośrednictwem Krajowego Systemu e-Faktur, który przydziela im unikatowy numer identyfikacyjny.