poniedziałek, 15 kwietniaCodzienne Wiadomości Biznesowe
Shadow

Integracja z rejestrem BDO oszczędzi czas i pieniądze

Nowy obowiązek firm polegający na rejestrowaniu odpadów w bazie BDO może być jeszcze łatwiejszy w realizacji. Sprawdź, jak zintegrować BDO!

Narastające problemy z gospodarowaniem odpadami spowodowały, że obecnie w Polsce obowiązuje nowy system ich rejestracji. Baza danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami (BDO) to system informatyczny, który został uruchomiony 1 stycznia 2020 roku, aby zwiększyć kontrolę nad odpadami krajowych przedsiębiorstw.

Baza Danych Odpadowych – obowiązek wpisu do rejestru

Do wpisania się do nowego rejestru BDO zobowiązane są określone firmy, które spełniają wymagania znajdujące się w przepisach, a dokładnie Ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (Dz.U. z 2020 r. poz. 797).

Wpis do rejestru dotyczy tych przedsiębiorstw, które:

  • produkują odpady i prowadzą ich ewidencję
  • sprowadzają na terytorium Polski artykuły w opakowaniach
  • sprowadzają na terytorium Polski konkretne produkty, do których zaliczają się sprzęt elektryczny i elektroniczny, pojazdy, ogumienie, oleje smarowe, baterie oraz akumulatory
  • produkują lub sprowadzają opakowania
  • nabywają opakowania podczas prowadzenia transakcji wewnątrzwspólnotowych

Do BDO nie muszą z kolei wpisywać się te firmy, które wytwarzają jedynie odpadki komunalne oraz inne przedsiębiorstwa, które zostały ujęte w przepisach.

Elektroniczna ewidencja odpadów w systemie BDO

Z początkiem stycznia 2020 roku przedsiębiorcy, którzy zobowiązani są do wprowadzania danych do BDO, uzyskali dostęp do bazy. Pozwala ona na elektroniczną ewidencję odpadów i zastępuje ona dotychczas wykorzystywane do tego celu papierowe dokumenty.

Firma musi wtedy wprowadzić wszystkie wymagane dane na swoje konto w systemie, dbając o to, aby zawierały one wszystkie wymagane informacje i były wolne od błędów. Na tej podstawie służby mogą następnie prowadzić kontrolę poprawności gospodarowania opadami, co pozwala na zredukowanie ryzyka nieprawidłowego postępowania z odpadami.

To nowy obowiązek dla przedsiębiorstw, dlatego też wprowadzono również usprawnienia pozwalające na efektywniejsze jego realizowanie. Integracja z BDO pozwala na jednoczesne spełnienie obowiązku ustawowego, ale przy tym pozwala na oszczędzanie czasu związanego z jego realizacją. Jak zintegrować BDO w swojej firmie?

Wdrożenie integracji z BDO

Aby zintegrować BDO, konieczne jest wykorzystanie odpowiedniego oprogramowania komputerowego wspierającego tak integrację. Jest ona dostępna w wielu systemach informatycznych dedykowanych dla firm, co znacznie usprawnia prowadzenie działalności w wielu obszarach biznesu.

Wdrożenie integracji polega wówczas na zakupieniu odpowiedniego oprogramowania lub też na dokupieniu go do obecnie używanego systemu. W przypadku osób wykorzystujących systemy w chmurze nie ma potrzeby pobierania oprogramowania do integracji – wystarczy uruchomić odpowiednią funkcję.

Automatyzacja procesów poprzez integrację BDO

Obecnie integracja z BDO możliwa jest w coraz większej liczbie systemów informatycznych dedykowanych dla firm, co powoduje, że rozwiązanie to staje się coraz bardziej powszechne.

Jednym z systemów wspomagających prowadzenie nowego obowiązku jest SOTiPM – System Obsługi Transportu i Pracowników, który jest rozbudowanym narzędziem pozwalającym na zautomatyzowanie procesów w firmach zajmujących się transportem i logistyką oraz w innych firmach posiadających własne zaplecze flotowe.

SOTiPM stanowi kompleksowe wsparcie dla przedsiębiorców działających w branżach wymagających wykorzystywania floty samochodowej, w tym także jest to program dla firm, które zobowiązane są do spełniania obowiązku przekazywania danych do BDO. Integracja pozwala wtedy na znaczne usprawnienie procesów, a tym samym pomaga firmie w sprawnym działaniu.

Podsumowanie

Poprzez zastosowanie obowiązku związanego z rejestrowaniem odpadów w BDO można zredukowano ryzyko związane z nieprawidłowym gospodarowanie odpadami. Nowy obowiązek nie musi być przy tym trudny w realizacji. Wprowadzona w wielu systemach informatycznych integracja z bazą BDO oszczędza dzięki temu czas i pieniądze.