niedziela, 14 kwietniaCodzienne Wiadomości Biznesowe
Shadow

Jak wybrać rolety zewnętrzne?

Rolety zewnętrzne służą nie tylko do ochrony akustycznej, ale także termoizolacyjne, dzięki czemu ograniczają koszty ogrzewania zimą i nagrzania latem. Rolety klasyczne okienne są także idealnym sposobem na włamywaczy. Aby wybrać odpowiednią roletę, trzeba wziąć pod uwagę kilka czynników. 

Rolety wewnętrzne — kryteria wyboru

Pierwszym z ważniejszym kryteriów wyboru rolety jest fakt, czy nieruchomość jest w fazie projektu, w stanie surowym, czy jest budynkiem już zamieszkałym. Najwięcej możliwości wyboru dostępnych jest momencie, kiedy budynek jest dopiero projektowany. Jeśli jednak mamy do czynienia z budynkiem już gotowym, może okazać się, że wybór jest znacznie mniejszy, ponieważ niektóre modele rolet wymagają zastosowania specjalnego kształtu nadproża, w którym montowana jest skrzynka rolety. Najlepszym rozwiązaniem w domu już użytkowanym jest montaż rolet natynkowych lub nadstawnych. Nie można zapomnieć o podstawowych funkcji witryny. 

W roletach okiennych estetyka jest kolejnym ważnym aspektem, dlatego warto zastanowić się nad kolorystyką i fakturą rolet zewnętrznych. Te elementy powinny współgrać z tonacją elewacji i pasować do stolarki drzwiowej i okiennej.  Materiał użyty do wykonania rolet ma niebagatelne znaczenie, ponieważ stanowi o ich trwałości i funkcjonalności. Producent rolet powinien być sprawdzony, ponieważ jakość użytych produktów ma wpływ na maksymalną odporność rolet na warunki atmosferyczne. 

Sterowanie ma duży wpływ na cenę rolety. Najtańszym rozwiązaniem jest sterowanie ręczne polegające na zamontowaniu zwijacza z taśmą lub linką, jednak odradzane jest w przypadku dużych ciężkich rolet. Roleta okienna może mieć sterowanie elektryczne. Motorem jest silnik, który może być kontrolowany bezprzewodowo przy pomocy pilota (najdroższa opcja) lub przewodowo — przełącznikiem. Zaletą rolet z napędem jest możliwość sterowania każdą roletą z osobna, bądź wszystkimi jednocześnie.     

Rolety antywłamaniowe — charakterystyka

Rolety antywłamaniowe często mylone są z tradycyjnymi roletami zewnętrznymi. Chociaż te drugie z całą pewnością również zwiększają poziom bezpieczeństwa domu czy mieszkania, to jednak mamy do czynienia z produktami o różnych parametrach. Zarówno tradycyjne rolety rzymskie zewnętrzne, jak i rolety okienne antywłamaniowe wykazują się właściwościami termoizolacyjnymi, stanowią dodatkową ochronę przed promieniami słonecznymi i przed hałasem oraz pomagają chronić prywatność domowników.  Podstawowym zadaniem rolet antywłamaniowych jest, jak sama nazwa wskazuje, ochrona przez potencjalną próbą włamania, nie brakuje także okien dachowych z możliwością antywłamaniową. Z założenia powinny być więc one solidniejsze i trudniejsze do sforsowania, przy czym przyjmuje się, że powinny one wytrzymać atak intruzów przez minimum 15 minut. Z tego względu rolety antywłamaniowe są przede wszystkim bardziej masywne i posiadają całą gamę dodatkowych wzmocnień i zabezpieczeń. 

Cena rolet antywłamaniowych jest kilkukrotnie wyższa niż cena tradycyjnych rolet zewnętrznych.  Jeżeli dom zlokalizowany jest na uboczu, w dużej odległości od innych zabudowań, rolety antywłamaniowe na pewno zwiększą komfort jego mieszkańców, dając im poczucie bezpieczeństwa. To samo tyczy się mieszkań w blokach usytuowanych na parterze, co czyni je najbardziej narażonymi na włamanie. Osłony okienne tego typu na pewno warto również zamontować w banku czy w sklepie z drogimi, luksusowymi przedmiotami, co pomoże odstraszyć potencjalnych złodziei i utrudni im wtargnięcie do lokalu. Szukając dobrej rolety, warto skorzystać z cennika, np. na stronie: konfigurator.roletyalu.pl/cennik-rolet-zewnetrznych