niedziela, 26 majaCodzienne Wiadomości Biznesowe
Shadow

Jak wybrać zasilacz awaryjny UPS i na co zwrócić uwagę?

Nagła przerwa w dostawie prądu może spowodować bezpowrotną utratę danych, a także poważne uszkodzenie sprzętu elektronicznego, w tym infrastruktury IT. Przed takimi nieprzyjemnymi sytuacjami ochronić Cię zasilacze awaryjne UPS. Co warto o nich wiedzieć?

Czym jest zasilacz UPS?

Zasilacz awaryjny (UPS) oferuje proste rozwiązanie: jest to zamknięta w specjalnej osłonie bateria o pojemności wystarczającej do zasilania urządzeń podłączonych do gniazdka sieciowego przez kilka minut lub godzin (w zależności od potrzeb i konfiguracji). Dzięki zasilaczowi UPS możliwa jest stabilne i nieprzerwanie działanie komputerów, serwerów i macierzy dyskowych podczas dłuższych przerw w dostawie energii elektrycznej czy awarii.

Warto wspomnieć, że nie każde z tych urządzeń sprawdzi się jako uniwersalne źródło energii. Rozróżniamy m.in. zasilacze awaryjne UPS do domu i nieco bardziej zaawansowane technologicznie zasilacze UPS do serwera. Na co więc warto zwrócić uwagę, chcąc zakupić taki produkt?

Jaki zasilacz awaryjny do komputera wybrać?

Na rynku dostępne są 3 podstawowe typy zasilaczy, które różnią się działaniem, parametrami użytkowymi i przeznaczeniem.

Zasilacze UPS VFD off-line

To grupa urządzeń, zapewniająca podstawową ochronę przed przepięciami, zwarciem i krótkotrwałymi przerwami w dostawie prądu. Ich działanie polega na tym, że w sytuacji awaryjnej przełączają źródło zasilania z sieciowego na bateryjne. Zasilacze UPS FVD off-line są generalnie ograniczone do zastosowań poniżej 1kVA. Dzięki temu, że kosztują niewiele i oferują optymalne możliwości idealnie sprawdzają się jako zasilacze awaryjne do komputera.

Zasilacze UPS line-interactive

Zasilacze UPS line-interactibe są dużo bardziej zaawansowane od modeli off-line. Za sprawą automatycznej regulacji napięcia każde urządzenie do nich podpięte może mieć zagwarantowane stabilne zasilanie, bez przepięć i zwarć. Tego rodzaju urządzenia nadają się do pracy w systemach o wielkości 2-3 kVa, dzięki czemu świetnie sprawdzają się jako zasilacze awaryjne do firmy.

Zasilacze UPS VFI on-line

Zasilacze UPS VFI on-line są klasyfikowane jako niezależne od napięcia i częstotliwości (VFI). Są wyposażone w falownik, który pracuje stale, generując cyfrową falę sinusoidalną. Urządzenia te zapewniają dłuższe czasy pracy akumulatorów i bardziej niezawodną ochronę przed różnego rodzaju nieprawidłowościami w zasilaniu.

Zasilacze UPS on-line są dostępne w formatach jednofazowych i trójfazowych (konfiguracje 1/1, 3/1 lub 3/3) i mogą być montowane w obudowach tower czy rack, oferując połączenie równoległe w celu zwiększenia skali lub zapewnienia dodatkowej odporności przed zakłóceniami sieci. Idealnie nadają się jako zasilacze UPS do serwera.

Zasilacze UPS do serwera – skąd zamówić?

Sprzęt IT jest bardzo wrażliwy na zakłócenia elektryczne, dlatego ważne jest, aby zabezpieczyć go dobrze dobranym zasilaczem awaryjnym. Jeśli prowadzisz firmę i zależy Ci na maksymalnym bezpieczeństwie urządzeń elektrycznych, a tym samym zapewnieniu nieprzerwanej pracy serwerów, już teraz skontaktuj się z firmą Gigaserwer, która oferuje najwyższej jakości zasilacze awaryjne do firmy.