sobota, 15 czerwcaCodzienne Wiadomości Biznesowe
Shadow

L4 online – jak je otrzymać w 15 minut?

Zmagasz się z objawami przeziębienia? Na Twoim ciele pojawiła się podejrzana wysypka? A może dopadły Cię rewolucje żołądkowe? Każdy z tych problemów zdrowotnych upoważnia Cię do otrzymania L4 online – w końcu trudno wyobrazić sobie efektywną pracę, gdy ból, mdłości, osłabienie lub dyskomfort mocno dają się we znaki. Dobra wiadomość jest taka, że o zwolnienie lekarskie możesz ubiegać się bez wychodzenia z domu. Jak je uzyskać bez wizyty w przychodni i to w zaledwie 15 minut?

Co to jest e zwolnienie? 

Zwolnienie lekarskie jeszcze kilka lat temu dostępne było wyłącznie w wersji papierowej. Aby je uzyskać, musiałeś osobiście stawić się w gabinecie lekarskim i porozmawiać z lekarzem twarzą w twarz. Dziś, dzięki rozwojowi telemedycyny i opracowaniu specjalnego systemu informatycznego możesz uniknąć wyprawy do przychodni, ponieważ dokument ten wystawiany jest drogą elektroniczną, a to oznacza, że otrzymasz go nawet podczas teleporady. 

Kiedy przysługuje Ci L4 online? 

W jakich sytuacjach przysługuje Ci L4 online? Przede wszystkim w momencie, gdy dosięgnie Cię kryzys zdrowotny uniemożliwiający Ci wykonywanie obowiązków służbowych. O taki dokument możesz ubiegać się również wtedy, gdy sprawujesz opiekę nad chorym członkiem rodziny, a także w przypadku ciąży – oczywiście jeśli istnieją ku temu przesłanki medyczne i regularnie odprowadzana jest składka chorobowa.

Zwolnienie online – czy pracodawca dowie się, na co chorujesz?

Niektórzy pacjenci sceptycznie podchodzą do zwolnień online z obawy przed udostępnieniem ich pracodawcom informacji, którymi woleliby się z nimi dzielić – a dotyczy to najczęściej kodu statystycznego choroby. Ty również nie chcesz, aby Twój przełożony wiedział, co dokładnie Ci dolega? Według prawa nie masz obowiązku mu o tym mówić, więc kod ICD-10 nie pojawi się na dostarczonym mu dokumencie. Będzie miał on jedynie wgląd do takich danych jak imię i nazwisko, specjalizacja i PZW lekarza, nazwa podmiotu medycznego oraz czas trwania L4 online. 

E zwolnienie bez wychodzenia z domu

Potrzebujesz e zwolnienia, ale odczuwasz lęk na samą myśl o wielogodzinnym, „wiszeniu na słuchawce” w celu umówienia się na wizytę? Jesteś zbyt osłabiony, aby jechać przez całe miasto do najbliższej placówki medycznej? Masz pod opieką małe dziecko? A może przeraża Cię wizja spędzania czasu wśród innych chorych w ciasnej poczekalni? W takim razie postaw swój komfort na pierwszym miejscu i zamień stacjonarną wizytę na teleporadę w Med24. 

Med24 to platforma telemedyczna oferująca takie usługi, o których jeszcze kilka lat temu polscy pacjenci mogli tylko pomarzyć. Za jej pośrednictwem otrzymasz ekspresową poradę medyczną, w tym zwolnienie online – wystarczy, że zarejestrujesz się na konsultację. Cały proces odbywa się przez internet i trwa zaledwie 2 minuty. Lekarz dyżurujący skontaktuje się z Tobą w ciągu 15 minut od podania przez Ciebie wszystkich niezbędnych danych – nawet jeśli będzie to środek nocy lub dzień świąteczny.

Czy lekarz może wystawić Ci L4 online na życzenie?

Pomimo tego, że obecnie zwolnienie lekarskie wystawiane jest drogą elektroniczną, lekarza obowiązują te same procedury co niegdyś w przypadku papierowego dokumentu. To oznacza, że nie może on wypisać Ci L4 online na życzenie – najpierw musi przeprowadzić z Tobą szczegółowy wywiad, aby dowiedzieć się, co dokładnie Ci dolega. Ponadto może poprosić Cię o okazanie dokumentacji medycznej, np. wyników badań krwi, USG, RTG, choć nie jest to regułą. Dopiero po zebraniu wszystkich potrzebnych informacji będzie mógł wystawić Ci e zwolnienie. 

Gdzie znajdziesz swoje zwolnienie online?

Jeśli zechcesz zweryfikować swoje zwolnienie online, będzie mógł zrobić to w każdej chwili. Wystarczy, że zalogujesz się na swoje Internetowe Konto Pacjenta i wejdziesz w zakładkę Historia leczenia, a następnie Zwolnienia. Znajdziesz tam nie tylko najnowszy dokument, ale również te wypisywane wcześniej.