niedziela, 26 majaCodzienne Wiadomości Biznesowe
Shadow

Lekarze mogą sprawdzać dostępność leków podczas wystawiania recepty

Lekarze korzystający z systemów informatycznych KAMSOFT S.A. mają dostęp do aktualnej i obiektywnej informacji na temat dostępności leków w aptekach. Dzięki temu, w razie konieczności, mogą zaordynować pacjentowi dostępny w aptece zamiennik, a pacjent łatwo sprawdzi, gdzie go kupi. Jak działa to rozwiązanie?

Co jakiś czas na rynku występują braki dostępności leków. Nie ma jednego, prostego rozwiązania tego problemu, ale można zapobiegać sytuacjom, gdy pacjent chodzi od apteki do apteki, aby zrealizować receptę. Wystarczy, że lekarz jeszcze w trakcie wizyty zostanie poinformowany o dostępności leku w aptekach. W ten sposób, w razie potrzeby wypisze receptę na dostępny zamiennik.

Czerwony kolor to sygnał, że pacjent najprawdopodobniej będzie miał kłopot z wykupieniem leku w aptekach

Wybierając dany lek na receptę, lekarz widzi na ekranie informację o szacunkowej dostępności:

• zielony kolor oznacza, że produkt leczniczy jest powszechnie dostępny;

• żółty informuje o ograniczonej podaży (lek dostępny jest mniej więcej w połowie aptek);

• czerwony o trudnościach z dostępnością.

Sytuacja na rynku jest dynamiczna, więc kluczowym jest, aby informacja dla lekarzy była na bieżąco aktualizowana – nie sprawdzą się dane historyczne, bo przecież produkt, który dwa dni temu był łatwo dostępny dzisiaj może być trudny do kupienia. Dlatego KAMSOFT dba o to, aby wszystkie dane były aktualizowane w trybie dobowym. Gdy system wyświetli czerwony kolor, jest to sygnał dla lekarza, aby rozważył przepisanie zamiennika, który być może jest łatwiej dostępny na rynku.

Dodatkowo lekarz widzi trendy dostępności danego leku. O wzroście dostępności danego produktu informuje symbol strzałki skierowany w prawą stronę, natomiast przy malejącej dostępności strzałka będzie skierowana w lewo. W każdym z tych przypadków lekarz może sprawdzić na wykresie szczegóły dotyczące trendów dostępności dla danego leku w określonym czasie.

Systemy gabinetowe KAMSOFT w znaczący sposób wspierają lekarzy w wyszukaniu zamienników, nie tylko o analogicznym składzie, ale również o tej samej postaci i dawce. Ta funkcja dostępna jest bezpośrednio w KS-SOMED i KS-PPS, a jej obsługa jest bardzo prosta i nie wymaga instalacji dodatkowych aplikacji czy szukania danych w innych miejscach. Oczywiście to nie system ostatecznie decyduje o tym, jaki lek zostanie zaordynowany, ale lekarz w oparciu o swoją profesjonalną ocenę.

„Mówimy o aktywnym zapobieganiu sytuacjom, kiedy pacjent nie rozpoczyna leczenia zgodnie z zaleceniami lekarza lub jest ono opóźnione, bo nie może znaleźć w aptekach zaordynowanego leku. Stawką jest bezpieczeństwo pacjentów” – mówi Grzegorz Mródź, prezes zarządu KAMSOFT S.A.

Zintegrowana platforma opieki

Stworzenie tego narzędzia możliwe było dzięki budowanemu od lat systemowi opieki cyfrowej OSOZ (Otwartego Systemu Ochrony Zdrowia). W jego skład wchodzą komunikujące się ze sobą systemy IT bazujące na ustandaryzowanych, wysokiej jakości bazach danych. W ten sposób z czasem powstała platforma łącząca rozwiązania dla pacjentów, farmaceutów, lekarzy i placówek medycznych.

Informacje o dostępności leków opierają się na danych z ponad 10 400 aptek współpracujących z serwisem KtoMaLek.pl, a sercem całego systemu jest baza leków KS-BLOZ. Korzysta z niej każdy system medyczny i apteczny KAMSOFT S.A., znacznie ułatwiając m.in. wystawianie recept oraz ich realizację.

„Opracowaliśmy także narzędzie pomagające pacjentom. W bezpłatnym serwisie KtoMaLek.pl, każdy może wpisać nazwę leku i dowiedzieć się, w których okolicznych aptekach jest on dostępny. Aby mieć pewność, że lek będzie nadal na nas czekał zanim dotrzemy do apteki, wystarczy go zarezerwować online i wygodnie odebrać w aptece. Bez obaw, że ktoś wykupi go przed nami” – mówi Grzegorz Mródź.

Jak podkreśla prezes zarządu KAMSOFT S.A., na dostępie do takiej wiedzy korzystają wszyscy. Dobrze poinformowany pacjent podejmuje bardziej świadome decyzje odnośnie swojego zdrowia. Wie, jak szukać leków czy znaleźć wolny termin do lekarza; jednym słowem – jak poruszać się po systemie zdrowia. Rozwiązanie nieustannie się rozwija i wkrótce użytkownicy systemów KAMSOFT będą mogli korzystać z kolejnych funkcjonalności, w tym z najnowocześniejszych rozwiązań mobilnych.

Źródło informacji: KAMSOFT S.A.