niedziela, 26 majaCodzienne Wiadomości Biznesowe
Shadow

Lepik na zimno – właściwości, zalety, zastosowanie

Lepik na zimno jest produktem pochodzenia węglowego. Otrzymuje się go z asfaltu i dodaje lateks oraz substancje uszlachetniające. Od wielu lat lepik na zimno znajduje szerokie zastosowanie w budownictwie, gdzie zastąpił uciążliwe i niewygodne smołowanie.

Właściwości i zalety lepiku na zimno

Lepik na zimno działa jako spoiwo służące do łączenia materiałów bitumicznych z różnego rodzaju podłożami: drewnem, metalem, betonem, cegłą, ceramiką. Stosuje się go również jako warstwę izolującą podłoże od działania wilgoci. W tej roli lepik używany jest do tworzenia hydroizolacji balkonów, tarasów, podłóg w altanach ogrodowych oraz fundamentów budynków. Jeśli interesuje Cię ten temat, sprawdź https://buduje-remontuje.pl/

Podstawową zaletą lepiku na zimno jest jego łatwość w użyciu. Aplikacja nie wymaga używania specjalistycznych narzędzi czy urządzeń ani posiadania wysokiej wiedzy czy umiejętności z zakresu sztuki budowlanej – każdy poradzi sobie z tym materiałem.

Lepik na zimno jest bardzo trwały i skutecznie izoluje przez wiele lat. Chroni przed działaniem wody, słabych kwasów, zasad i innych niekorzystnie działających czynników środowiskowych.

Warstwy lepiku wykazują dużą odporność na działanie niskich temperatur, dzięki czemu lepik nie ulega spękaniu, co mogłoby doprowadzić do powstania nieciągłości warstwy izolacyjnej.

Lepik na zimno – cena

Cenę materiału można zaliczyć do katalogu jego zalet – jest bardzo korzystna w porównaniu z innymi materiałami stosowanymi jako spoiwa czy warstwy izolacyjne. Dzięki temu, że lepik sprzedawany jest w opakowaniach o różnej wadze (pojemności) można gospodarować nim oszczędnie dokonując zakupu opakowania o wielkości dostosowanej do potrzeb. Najmniejsze opakowania lepiku ważą 3 kg. Oprócz nich w ofercie są także puszki z lepikiem ważące 5, 9, 18 oraz 20 kilogramów. Tam, gdzie lepiku na budowie potrzeba dużo opłaca się kupować jak największe opakowania.

Jak nakładać warstwy lepiku na zimno?

Przy nakładaniu lepiku należy mieć na uwadze temperaturę powietrza. Optymalne warunki temperaturowe gwarantujące najlepsze efekty to przedział od +5 do +30 stopni Celsjusza. Można pracować również w innych temperaturach, ale zawsze należy pamiętać o zasadzie aplikowania lepiku, który ma temperaturę pokojową. Więcej na ten temat –>https://rodzinneogrody.pl/

Przed nałożeniem lepiku na powierzchnię podłoże należy dokładnie oczyścić z luźnych kawałków zanieczyszczeń, pyłu, wyrównać wybrzuszenia, usunąć ostre krawędzie. Przy łataniu starego poszycia należy usunąć stare, luźne kawałku papy czy innego bitumu. Powierzchnię metalową oczyszcza się z rdzy.

Podłoże smaruje się lepikiem dwukrotnie w przeciwnych, prostopadłych względem siebie kierunkach. Papę czy inny materiał klejony do podłoża należy w całości posmarować lepikiem i przyłożyć do podłoża a następnie dobrze docisnąć. Można również użyć obciążenia z desek.

Przed aplikacją lepiku na beton, w celu poprawy skuteczności i szczelności warstwy izolacyjnej, zaleca się zagruntowanie podłoża specjalnym gruntem bitumicznym. Dla pewności uzyskania ciągłości izolacyjnej lepik nakłada się dwukrotnie w kierunkach prostopadłych.

Na podłoże zużywa się około 1,5 kilograma lepiku na 1 m kwadratowy – jeśli nie mamy doświadczenia w stosowaniu lepiku warto pilnować tej wielkości podczas aplikacji, żeby mieć pewność skuteczności użytkowej w przyszłości.

Artykuł powstał we współpracy z https://domowyinspirator.pl/