niedziela, 26 majaCodzienne Wiadomości Biznesowe
Shadow

Na co zwrócić uwagę przy zakupie działki w Warszawie?

Zakup działki w Warszawie to poważna inwestycja, dlatego trzeba ją poważnie przemyśleć. Warto przejrzeć więcej ofert i zastanowić się, jakie kwestie są dla nas najważniejsze. Być może jest to lokalizacja, a być może wielkość. Na co jeszcze zwrócić uwagę szukając działki w Warszawie? Podpowiadamy.

Zakup działki w Warszawie – lokalizacja jest najważniejsza?

Zakup działki w Warszawie czy też tuż pod Warszawą to spory wydatek. Ceny gruntów w tej okolicy kształtują się na poziomie od kilkuset tysięcy do nawet kilkunastu milionów złotych. Cena działki zależy przede wszystkim od jej lokalizacji, wielkości, przeznaczenia, a także od tego, czy jest uzbrojona czy nie.

Najdroższe działki to te inwestycyjne i budowlane, o dużej powierzchni i w dobrej lokalizacji. Najtańsze są z kolei działki rolne bez przyłączy i drogi dojazdowej. Szukając działki w Warszawie pod budowę domu warto zastanowić się nad tym, czy chcemy kupić działkę budowlaną, czy może rolną z możliwością przekształcenia. Druga opcja może przynieść nam oszczędności, ale także stracony czas i zszargane nerwy. Działki na sprzedaż oferuje portal https://gethome.pl/

Przy zakupie działki w Warszawie koniecznie trzeba zwrócić uwagę na lokalizację. Sama stolica jest duża, a na rynku można znaleźć też ciekawe oferty z okolic. Jeśli zależy nam na szybkiej komunikacji z centrum, najlepiej poszukać działki, która będzie położona jak najbliżej Śródmieścia. Jeśli z kolei dojazdy nie są dla nas tak ważne, bo po mieście poruszamy się rzadko, być może warto skusić się na działkę położoną nieco dalej, co nie tylko pozwoli nam zaoszczędzić, ale także odpocząć od miejskiego zgiełku. Z drugiej strony warto pamiętać, żeby nie szukać zbyt daleko, a zwłaszcza na osiedlach, które są słabo skomunikowane.

Uwagę trzeba zwrócić też na wielkość i ukształtowanie terenu

Jeśli chodzi o działkę budowlaną, niezwykle ważne jest to, żeby miała przynajmniej 800 mpowierzchni, najlepiej około 1 000 m2. To pozwoli wybudować na niej dom i dodatkowo zachować odrobinę przestrzeni na miejsce do wypoczynku czy zabawy dla dzieci. Większa działka na pewno sprawdzi się, jeśli myślimy o zakupie nieruchomości na osiedlu, które jest gęsto zabudowane. Nieco więcej przestrzeni pozwoli zachować prywatność nawet w centrum miasta.

Przy zakupie działki koniecznie trzeba zwrócić uwagę również na ukształtowanie terenu. Warto ją wcześniej dokładnie obejrzeć, zwłaszcza jeśli ma być zlokalizowana na obrzeżach miasta, w pobliżu lasu. Zdjęcia nie oddają idealnie tego jak wygląda działka, co potrafi być dość mylące.

Co z formalnościami?

Przed zakupem działki w Warszawie koniecznie trzeba sprawdzić jej status prawny, ponieważ może być objęta hipoteką. Wszelkie przypisane do działki obciążenia przechodzą na nowego właściciela, dlatego też przed zakupem jakiejkolwiek nieruchomości warto poprosić o aktualny wypis z ksiąg wieczystych i sprawdzić, czy aby na pewno nie jest obciążona.

Jeśli myślimy o zakupie działki rolnej, żeby przekształcić ją na budowlaną koniecznie musimy upewnić się, czy jest taka możliwość. W tym celu musimy sprawdzić miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.

Opracowanie GetHome.pl