piątek, 1 marcaCodzienne Wiadomości Biznesowe
Shadow

Narzędzia do wiercenia otworów w metalu i stali

Wiertła to narzędzia przeznaczone do wykonywania otworów w pełnym bądź częściowym materiale, przy użyciu wiertarki, frezarki lub tokarki. Podczas produkcji wierteł do metalu wykorzystuje się trzy metody: frezowanie, walcowanie lub szlifowanie. Za pomocą szlifowania można uzyskać narzędzia wyższej jakości jednak te również posiadają odpowiednio większą cenę. Wiertła do metalu z chwytem walcowym uzyskujemy za pomocą produkcji metodą walcową. Biorąc pod uwagę różne cechy oraz właściwości możemy podzielić wiertła na: wiertła jednolite, wiertła łączone z częścią roboczą ze stali HSS, lub z ostrzami z węglików spiekanych, wiertła składane z płytkami wieloostrzowymi. Wiertła do metalu jednolite wykonane są se stali szybkotnącej HSS, która umożliwia nam obróbkę w materiałach ze stali konstrukcyjnej jak i staliw do twardości 35 HRC. Wiertła kobaltowe HSSE mają twardość 64 HRC i mogą one pracować w materiałach do twardości 37 HRC, oraz mają większą tolerancje na pracę w wysokich temperaturach. Dzięki czemu jest możliwość pracy w stalach nierdzewnych jak i żeliwie sferoidalnym. Zaleta tych wierteł jest wysoka dokładność wykonywania otworu.

Rodzaje wierteł do metalu

Wiertła do metalu  ( strona z wiertłami ) posiadają różną długość występują wiertła do metalu krótkie jak i wiertła do metalu długie oraz wiertła do metalu bardzo długie określane normą DIN 1896.

Dzielimy wiertła także na rodzaj części chwytowej : wiertła z chwytem walcowym gładkim i wiertła z chwytem stożkowym Morse’a, które do pomocy potrzebują maszyn ze stożkami tego typu. Występują one w w wersji o długości standardowej DIN 345 jak i wersji długiej DIN 341.

Wiertła do metalu DIN 338 można nimi wykonywać otwory w pełnym materiale oraz służy też do powiększania otworów. Wiertła do metalu składają się z uchwytu walcowego i części roboczej, który zakończony jest wierzchołkiem o 118 stopni lub 120 stopni. Wymiary ich są określane normą niemiecką DIN 338 jak i polską PN NWKa.

Wiertła do metalu produkowane są metodą walcową. Stosuje sie je w wiertarkach ręcznych, frezarkach i tokarkach. Wiertła do metalu wykonane są ze stali szybkotnącej HSS i mają one twardość 62 HRC i nimi możemy wykonywać pracę w materiałach o twardości 35 HRC. Są także wiertła do metalu wykonane se stali szybkotnącej kobaltowej HSSE o oznaczeniu INOX dzięki temu wiertła do metalu możemy stosować w materiałach np. stal nierdzewna. Wiertła te występują w średnicach fi 0,1 mm do fi 20 mm.

Czym wywiercić długie i bardzo długie otwory w metalu 

Wiertła długie do metalu NWKb cylindryczne wykonane są ze stali szybkotnącej HSS. Posiadają one wydłużony uchwyt oraz część roboczą.

Wiertła długie do metalu kręte stosuje się do obróbki stali niestopowej i stopowej jak i aluminium. Wykonują one głębokie otwory nawet w trudnych do obróbki materiałach. Wiertla długie do metalu normy DIN 340 NWKb są wiertłami długimi prawo skrętnymi z chwytem walcowym składa się z dwóch śrubowo ułożonych zwoi, dzięki temu zostają łatwo odprowadzane wióry powstające podczas pracy skrawaniem. Wiertła długie do metalu ( oferta takich wierteł kliknij tutaj ) mają dwa ostrza, wykonane są one ze stali szybkotnącej HSS co pozwala nam na wykonywanie pracy w materiale o twardości 35 HRC. Najważniejszymi cechami wierteł długich do metalu jest: wykonanie ze stali szybkotnącej HSS oraz ze stali szybkotnącej z dodatkiem 5% kobaltu HSSE, to że posiada kat 118 lub 120 stopni, ma ono oznaczenie o normie DIN 340 oraz część robocza jest przedłużona w stosunku do do części chwytowej.

Wiertła bardzo długie do metalu normy niemieckiej DIN 1869, są to wiertła kręte bardzo długie mające chwyt walkcowy.

Ich polska norma wymiarowa to NWKp. Jak i inne wiertła te także wykonywane są ze stali szybkotnącej HSS oraz ze stali szybkotnącej kobaltowej HSS 5% kobaltu. Dzięki temu są one odporne na ścieranie oraz zmęczenie materiału, jednak z racji swojej długości nie jest zbyt sztywny. Wiertła bardzo długie do metalu znajdują zastosowanie w stali: węglowej konstrukcyjnej, żeliwie szarym oraz sferoidalnym. Ich budowa składa się z bardzo długiej części roboczej jak i chwytowej. Zatem mogą one wiercić bardzo głębokie otwory w trudno dostępnych miejscach. Wiertło posiada kąt ostrzenia 135 stopni.  Wiertła bardzo długie do metalu posiadają trzy najważniejsze wymiary: średnicy roboczej, długości całkowitej oraz długości części roboczej.