piątek, 14 czerwcaCodzienne Wiadomości Biznesowe
Shadow

Nie bagatelizuj szkoleń BHP. Od nich zależy bezpieczeństwo Twoje i Twoich pracowników

Szkolenia okresowe bhp — na czym polegają? 

Bezpieczeństwo w pracy to temat, który dotyczy zarówno pracodawcy jak i pracownika. Warto jednak pamiętać, że to na tym pierwszym ciąży obowiązek zapewnienia pracownikowi potrzebnych szkoleń oraz warunków, które pozwolą mu — podczas wykonywania codziennych obowiązków, przestrzegać podstawowych zasad BHP. Inna sprawa, że nawet najlepsze z możliwych warunki, jakie może swojemu pracownikowi zaproponować pracodawca, na nic się zdadzą, jeśli ten nie będzie stosował się do podstawowych zasad BHP. Nic więc dziwnego, że coraz większy nacisk kładzie się dziś na profesjonalne szkolenie okresowe bhp, które — organizowane przez pracodawcę — ma na celu przygotować pracownika do pracy na danym stanowisku pod kątem przestrzegania BHP. 

Karta szkolenia wstępnego bhp to przepustka do bezpieczeństwa 

Wyróżnia się dwa rodzaje szkoleń: szkolenie wstępne bhp oraz okresowe. Pierwsze z wymienionych ma na celu wprowadzenie pracownika w ogólną tematykę zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Takie szkolenie wstępne bhp jest więc bardzo pożądaną formą nabywania wiedzy, która dotyczy bezpieczeństwa i zdrowia — czyli dwóch istotnych elementów, które składają się na naszą codzienną pracę. Z całą pewnością wartościową informacją dla każdego pracownika będzie to, że raz przebyte szkolenie bhp zwalnia z konieczności odbywania kolejnego szkolenia wstępnego, jeśli u innego pracodawcy ubiegamy się o podobne stanowisko. W takim wypadku warto jednak wiedzieć, że istnieje coś takiego jak karta szkolenia wstępnego bhp. Zawiera ona dane pracownika, informacje o szkoleniu oraz kto takowe przeprowadzał. Warto zatem tego typu dokumenty zbierać i zachować na przyszłość. Szkolenia okresowe z kolegi odbywają się – jak sama nazwa wskazuje – co jakiś czas. Jak często należy przechodzić podobne szkolenia na danych stanowiskach pracy reguluje rozporządzenie w sprawie szkoleń bhp.

Solidny nadzór i profesjonalne usługi doradcze BHP

Szkolenia bez wychodzenia z domu 

Bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się w ostatnim czasie szkolenia bhp online. Swoją popularność zdobyły głównie przez pandemię koronawirusa, kiedy to większość z nas zmuszona była do siedzenia w domu. Wówczas okazało się, że sporo obowiązków można bez problemu wykonać z pozycji kanapy lub fotela. Podobnie rzecz ma się jeżeli chodzi o szkolenie bhp online. Odbyte w warunkach domowych ma taką samą wartość dydaktyczną co szkolenie, które odbywa się twarzą w twarz z wykładowcą. Wybór oczywiście zależy od pracodawcy i od pracownika, ale warto wiedzieć, że w omawianym temacie istnieją różne sposoby nabywania wiedzy. Wracając do tematu częstotliwości szkoleń, to czy będą one przeprowadzone online lub twarzą w twarz, w obu przypadkach obowiązują takie same terminy. Rozrządzenie w sprawie szkolenia bhp dokładnie dzieli szkolenia ze względu na rodzaje zajmowanego stanowiska i tym samym określa, jak często pracownik musi odbywać szkolenie BHP. I tak pracownicy zajmujący stanowiska robotnicze muszą szkolić się raz do roku, a na przykład pracownicy administracyjni raz na 6 lat. Szkolenia bhp dla pracodawców odbywają się co 5 lat, podobnie jak dla pracowników. Z tego właśnie powodu bardzo często szkolenie bhp dla pracodawców łączone jest z tym dla pracowników. Pozwala to za jednym razem przeprowadzić wartościowe szkolenie dla całej firmy – zapraszamy do szkoleń w Nowym Targu z EMEF-BHP. 

Test bhp – odpowiedzi nie zawsze są proste!

Szkolenie bhp dla pracodawców lub pracowników – każde kończy się testem. Nic więc dziwnego, że w internecie spotkać można się z hasłami: test szkolenie okresowe bhp – odpowiedzi. Warto jednak zastanowić się, zgodnie z własnym sumieniem, czy takie postępowanie ma sens. Szkolenia BHP mają przede wszystkim na celu wesprzeć nas w temacie dbania o własne zdrowie a często nawet i życie. Odpowiednie zapoznanie się z materiałami szkoleniowymi i tym, co do powiedzenia ma wykładowca z całą pewnością spowodują, że test bezpieczeństwo i higiena pracy – odpowiedzi, będzie bardzo łatwą i pouczającą przeprawą.