piątek, 1 marcaCodzienne Wiadomości Biznesowe
Shadow

Pneumatyka w ciężkich warunkach hutnictwa

Przemysł ciężki, do którego należy metalurgia, hutnictwo i odlewnictwo wymaga niezwykle odpornych na warunki pracy rozwiązań. W przypadku tych branży maszyny i urządzenia muszą pracować w ekstremalnych temperaturach. Ważne jest, aby ich użytkowanie nie stanowiło zagrożenia dla pracowników. Narzędzia napędzane na sprężone powietrze oraz elementy wchodzące w skład układów jak węże lub złącza wykonywane są w specjalnej wersji dedykowanej dla ciężkich warunków otoczenia.

Wśród najbardziej popularnych narzędzi pneumatycznych do odlewnictwa znajdują się młotki na sprężone powietrze. Młotki pneumatyczne posiadają wymienialne końcówki robocze o różnych rozmiarach i kształtach lub regulowane wedle potrzeby tuleje z igłami. Igły w młotkach są tak osadzone, aby możliwa była obróbka nawet nieregularnych powierzchni. W hutnictwie częstym zjawiskiem jest tworzenie się na powierzchni wytwarzanych metali warstwy tlenków żelaza, tzw. zgorzelin. Do oczyszczania elementów ze zgorzelin wykorzystuje się dedykowane do nich młotki pneumatyczne. W zależności od warunków usuwania niepożądanych zanieczyszczeń stosuje się różne końcówki robocze i dłuta. Wyposażenie młotka w dodatkowe przyssawki wspomaga przerabianie elementów poprzez oczyszczanie ich powierzchni z piasku lub rdzy. Młotki do dłutowania stosowane są do pracy z odkuwkami żeliwnymi i stalowymi oraz umożliwiają usunięcie szlaki spawalniczej. W przypadku potrzeby zagęszczenia form metali stosuje się łatwe w obsłudze specjalistyczne ubijaki formierskie.

Do wygładzania powierzchni wytwarzanych w hucie elementów wykorzystuje się szlifierki pneumatyczne. Wyróżnia się szlifierki:

*trzpieniowe do ciężko dostępnych powierzchni, 

*proste do precyzyjnej obróbki, 

*taśmowe do nieregularnych powierzchni, 

*kątowe stanowiące uniwersalne narzędzie,

*oscylacyjne do prac przygotowujących elementy pod lakierowanie.

Więcej o szlifierkach zasilanych sprężonym powietrza znajdziesz na https://www.pneumat.com.pl/szlifierki-pneumatyczne

Siłowniki pneumatyczne przeznaczone do pracy w trudnych warunkach jakie występują w hutach posiadają specjalne zgarniacze z mosiądzu lub z tworzywa TPE ochraniające uszczelnienie przed uszkodzeniem. Są to tak zwane siłowniki PSC ze zgarniaczami odpowiedzialnymi za usuwanie popiołu z tłoczyska, tym samym uniemożliwiające dostanie się zanieczyszczeń do wnętrza siłownika. Szeroką ofertę siłowników pneumatycznych można znaleźć na https://www.pneumat.com.pl/silowniki_pneumatyczne

W pracach związanych z wytapianiem metali potrzebna jest trwała aparatura złączna. Szybkozłącza suchoodcinające zapewniają brak przecieków podczas rozłączania. We wtryskarkach stosuje się specjalne złącza do form wtryskowych umożliwiające regulację temperatury mediów biorących udział w wytwarzaniu metalowych elementów. Odpowiadają one za połączenie kanałów grzewczych i chłodzących formy z przewodami dostarczającymi czynnik chłodzący i grzewczy, tym samym uczestnicząc w procesie termostatowania. Kupisz je na https://www.pneumat.com.pl/szybkozlacza-suchoodcinajace

Do sterowania przepływami w instalacji wykorzystuje się przemysłowe zawory kulowe o zwiększonym poziomie bezpieczeństwa i żywotności lub charakteryzujące się wyjątkową szczelnością zasuwy nożowe o niezawodnym systemie otwierania i zamykania płyty.

W hutach często spotykanym urządzeniem jest także pompa bocznokanałowa, która odpowiada za wytwarzanie podmuchu do pieców. W maszynach stosowanych w odlewnictwie elementami zapewniającym im ruch są węże hydrauliczne. Muszą być one właściwie dobrane i zabezpieczone przed wpływem otoczenia, ponieważ odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie układu hydraulicznego maszyny.

Przetwórstwo metali jest bardzo wymagającą gałęzią gospodarki. Każde stosowane narzędzie powinno być odpowiednio dobrane do pracy nad wytapianymi elementami. Maszyny dedykowane do hutnictwa i metalurgii muszą wykazywać się wysoką odpornością na ekstremalne warunki, a osprzęt układu być niezawodny, gdyż od niego zależy bezpieczeństwo pracowników huty.

Te i inne rozwiązania przemysłowe znajdą Państwo w ofercie producenta siłowników pneumatycznych i gazowych, firmie Pneumat., która jest także dostawcą wyposażenia pneumatycznego dla firm. Polecamy!