piątek, 1 marcaCodzienne Wiadomości Biznesowe
Shadow

Świadczenie postojowe – wszystko, co musisz wiedzieć na jego temat!

Świadczenie postojowe

Kwestie związane z podatkami mają jedną wspólną cechę – najczęściej są one na tyle zawiłe, że zrozumienie ich przez przeciętnego śmiertelnika stanowi nie lada wyzwanie. Podatki jednak nie ominą żadnego człowieka. Każdy przedsiębiorca jest zobowiązany między innymi do tego, aby na rzecz państwa odprowadzać podatek dochodowy. Jego obliczenie będzie łatwiejsze, jeżeli zostanie wykorzystany do sporządzenia zeznania podatkowego program do rozliczania pit. W roku bieżącym wielu przedsiębiorców zastanawia się nad tym, jak wygląda kwestia rozliczania świadczeń postojowych.

  1. Czy świadczenie postojowe jest przychodem? Postojowe a PIT
  2. Świadczenie postojowe a podatek dochodowy
  3. Świadczenie postojowe a PIT – czy trzeba go ująć w zeznaniu podatkowym?
  4. Rozliczanie podatku dochodowego w programie do rozliczania pit od info

Zastanawiasz się nad tym, czy świadczenie postojowe jest przychodem i w związku z tym czy powinno zostać uwzględnione w rocznym zeznaniu podatkowym? Nie martw się, pytanie to dręczy wielu przedsiębiorców, zwłaszcza tych, którzy ze świadczeniami postojowymi zetknęli się po raz pierwszy.

Czy świadczenie postojowe jest przychodem? Postojowe a PIT

W pierwszej kolejności warto odpowiedzieć na pytanie, czym właściwie jest świadczenie postojowe i dlaczego ten temat stał się nagle tak bardzo popularny. Światowa epidemia COVID-19 dosyć mocnym echem uderzyła w wiele branż. Niektóre przedsiębiorstwa, zwłaszcza te, które już wcześniej borykały się z nienajlepszą sytuacją finansową, ogłosiło upadłość. Aby uchronić jak najwięcej miejsc pracy i dać przedsiębiorcom możliwość przetrwania trudnego okresu, władze państwowe wprowadziły wypłatę świadczeń postojowych. Z takiej pomocy mogą skorzystać przedsiębiorcy działający w branżach, w których powstał przestój w związku z sytuację epidemiczną panującą w kraju. Wielu przedsiębiorców skorzystało z takiej formy pomocy, a teraz zastanawiają się jak wygląda kwestia postojowe a PIT. Czy świadczenie to jest przychodem? Czy należy się z niego rozliczyć w deklaracji rocznej?

Świadczenie postojowe a podatek dochodowy

Ważną informacją, którą powinien zapamiętać każdy przedsiębiorca jest to, że świadczenie postojowe traktowane jest jako przychód. Nie oznacza to jednak, że trzeba odprowadzić od niego podatek dochodowy. Jak można wyczytać w szczegółowych przepisach, zwłaszcza w ustawie antykryzysowej, świadczenia postojowe otrzymywane w związku z epidemią koronawirusa są zwolnione z podatku dochodowego. Nie musisz zatem pamiętać o tym, aby od otrzymanego świadczenie odprowadzić zaliczkę na podatek dochodowy.

Świadczenie postojowe a PIT – czy trzeba go ująć w zeznaniu podatkowym?

W związku z tym, że świadczenia postojowe zostały zwolnione z obowiązku odprowadzania od nich zaliczek na podatek dochodowy, to wypełniając roczne zeznanie podatkowe, nie musisz pamiętać o tym, aby zawrzeć w nim informacji dotyczących otrzymanej pomocy w ramach świadczeń postojowych.

Rozliczanie podatku dochodowego w programie do rozliczania pit od podatnik.info

Im większe jest przedsiębiorstwo i na im większą skalę działa, tym większym wyzwaniem może okazać się samodzielne rozliczenie rocznego podatku dochodowego. Mimo piętrzących się trudności i nie zawsze klarownych przepisów podatkowych wciąż wielu przedsiębiorców decyduje się na to, aby samodzielnie przygotowywać zeznanie roczne, bez pomocy księgowej.

Jeżeli zaliczasz się do tej grupy osób i zależy Ci na tym, aby przy tworzeniu podatkowego zeznania rocznego uniknąć błędów, to możesz do jego stworzenia wykorzystać program do rozliczania pit. Na rynku nie brakuje ciekawych, a przede wszystkim darmowych rozwiązań w tym zakresie.