piątek, 24 majaCodzienne Wiadomości Biznesowe
Shadow

Wellbeing pracowników – oto rozwiązania, które podwyższają komfort pracy

Dbanie o dobrostan pracowników i umożliwienie im odpowiedniego balansu między życiem zawodowym a prywatnym staje się normą. Pracodawcy wiedzą, że zaburzona równowaga pomiędzy dwoma tak ważnymi obszarami i pomijanie dobrostanu, to droga donikąd. Zadowolony, zmotywowany pracownik, o którego wellbeing dbamy, odwdzięcza się zaangażowaniem, efektywnością i jakością pracy. Czy istnieją proste rozwiązania podwyższające komfort pracy, które to pracodawcy są w stanie szybko wdrożyć? Oczywiście! Oto kilka z nich.

Przyjazne warunki pracy

Troszcząc się wellbeing pracowników w miejscu pracy, musimy przywiązywać szczególną wagę do dwóch czynników: powietrza i światła. W ramach poprawy jakości powietrza możemy wyposażyć biuro we właściwą roślinność, która to pozytywnie wpłynie na korzystną filtrację powietrza. A propozycji cechujących się zdolnościami do neutralizowania toksycznych substancji nie brakuje. Swoiste oczyszczenie powietrza i zwiększenie jego wilgotności zapewnią np. popularna paproć, Monstera deliciosa, zielistka czy zamioculkas. Pamiętajmy, że otaczanie się roślinnością pozytywnie wpływa na poziom stresu u pracowników oraz stymuluje kreatywność! Zielone ściany to też dodatkowy bonus w postaci lepszej akustyki i tłumienia zbędnego gwaru.

Uwzględnienie roślin w kontekście zadbania o dobrostan pracowników to jedno, jednak równie istotnym aspektem bezpośrednio wpływającym na komfort pracy jest światło. To właśnie dostęp do naturalnego źródła światła poprawia ogólne samopoczucie, korzystnie działając na produktywność zespołu. – Stworzenie czy przekształcenie miejsc pracy, aby były inspirującym i produktywnym środowiskiem dla pracowników nie jest możliwe bez uwzględnienia roli światła dziennego i świeżego powietrza – mówi Karol Józwiak, prezes zarządu VELUX Commercial Polska. – Zastosowanie np. prefabrykowanych modułowych świetlików, które wprowadzą do wnętrza naturalne światło powietrze przez dach to zdrowie, lepsze samopoczucie i wyższa wydajność pracowników. Takie innowacyjne rozwiązanie pozwala dowolnie łączyć świetliki w różne konfiguracje, tworząc realne możliwości do powstania wewnętrznych dziedzińców, wąskich korytarzy czy innych różnego rodzaju projektów – dodaje.

Dobrostan w każdym wymiarze

Istnieje liczne grono pracowników, którzy poza czynnikiem finansowym, zapewniającym bezpieczeństwo i dobrobyt w tym obszarze, ogromną rolę przywiązują do świadczeń dodatkowych. Do pozapłacowych benefitów, odnoszących się do dobrostanu członków zespołu, należy obszar zwany corporate wellness. Idea dbania o zdrowie pracowników obejmuje np. gimnastykę w miejscu pracy, dostawy świeżych owoców czy umożliwienie udziału w szkoleniach związanych z kontrolowaniem emocji. Innymi działaniami z zakresu corporate wellness może być stworzenie przestrzeni do rozrywki tzw. chillout roomy czy też troska o zapewnienie ergonomicznego, wygodnego miejsca do pracy. Kluczem jest holistyczne podejście pracodawcy, dostrzeżenie różnorodności pracowników i ich potrzeb. Zwłaszcza okres po pandemii pokazał, jak ważnym jest włączenie do podstawowego pakietu świadczeń pozapłacowych oraz działań służących poprawie zdrowia psychicznego osób zatrudnionych w firmie.

Więcej informacji o zaletach prefabrykowanych świetlików modułowych w budynkach biurowych znajdziesz na: https://commercial.velux.pl/