wtorek, 22 wrześniaCodzienne Wiadomości Biznesowe

Angielski online? Dlaczego nie!

Nie trzeba chyba już nikogo przekonywać, że znajomość języka obcego we współczesnym świecie to już jest konieczność. Współczesny świat pokazuje że znajomość tylko i wyłącznie ojczystego języka często nie wystarcza. Żyjemy w globalnej wiosce, język nie jest nam potrzebny tylko po to, by przyjemniej spędzić czas na zagranicznych wakacjach i poznawać nowych ludzi, ale też i w celach zawodowych.

Wielu potencjalnych pracodawców w wymaganiach jakie stawiają potencjalnym pracownikom jest znajomość angielskiego lub innych języków obcych w stopniu co najmniej komunikatywnym. Trzeba również pamiętać, że coraz większa grupa naszych rodaków wyjeżdża za pracą za granicę, gdzie muszą się zacząć porozumiewać w tamtejszym języku. Można więc uczyć się tam na miejscu lub też pojechać już w celach zarobkowych z pewną posiadaną umiejętnością jeśli chodzi o język obcy. Jednak z pomocą przychodzą internetowe kursy, dzięki którym można się uczyć angielskiego online. 

Angielski: nauka online czy stacjonarne – co wybrać?

Dla chętnych szkoły językowe przygotowały wiele atrakcyjnych programów szkoleniowych, dzięki którym można zdobyć umiejętność porozumiewania się w języku obcym. Najczęściej spotyka się szkolenia stacjonarne, ale między innymi ostatnie wydarzenia związane z zagrożeniem spowodowanym przez COVID 19, sprawiło, że wiele szkół językowych uruchomiło również szkolenia w systemie online. Trzeba przyznać, że nie jest to nowy sposób na nauczanie języków, gdyż w sieci można znaleźć wiele propozycji nauczania poprzez sieć internetową, które jednak tak naprawdę były szkoleniami offline, bez możliwości kontaktu bezpośredniego z nauczycielem. Takie szkolenia wymagały od uczących się dość sporego wysiłku i zaangażowania. Nie każdy posiada taką samodyscyplinę, by samodzielnie się uczyć języka. Jednak szkolenia opracowane przez stacjonarne szkoły językowe miały całkiem nowy charakter. Jak wyjaśnia pracownik szkoły językowej GERelis z Wrocławia https://gerelis.pl/, kursy stacjonarne zostały jakby żywcem przeniesione do sieci. Słuchacze się spotykają dalej z wykładowcą oraz ze swoją grupą tak jak w przypadku szkolenia prowadzonego w zwykłych warunkach. Jedyną zmianą jest to, że słuchacz może sobie wybrać porę, w której chce pobierać naukę, a do dyspozycji ma trzy pory w ciągu dnia. Angielski online otwiera również możliwości dla osób, które nie mieszkały w pobliżu szkoły, a chciały skorzystać z możliwości jakie daje nauka w tradycyjnej szkole językowej. Trzeba jednak pamiętać, że szkolenie online nie jest całkiem bez wad. Przytaczany już pracownik szkoły językowej GERelis , wyjaśnia, że w warunkach domowych często trudniej się uczyć. Do nauki trzeba przygotować odpowiednie spokojne miejsce, a niekiedy o to jest trudno. Ponadto technika czasem może zawieść. Szybkość łącza internetowego często się zmienia, co sprawia iż transmisja danych jest gorsza i trudno czasem się uczyć. Nie można również zapominać, że sprzęt lubi też często odmawiać posłuszeństwa. No i nie każdy lubi i umie uczyć się online. 

Co dalej z językowymi szkoleniami online?

Czas pandemii jeszcze trwa. Jednak z tym co nas dotknęło musimy się nauczyć żyć. Wiele osób w dalszym ciągu unika kontaktów, ograniczając je do minimum. Dla nich angielski online – a więc szkolenia prowadzone z wykorzystaniem sieci Internetowej, są doskonałym rozwiązaniem. Bez wychodzenia z domu, bez kontaktu osobistego z nauczycielem lub grupą słuchaczy. Szkolenia online sprawiają jednak, że mimo wszystko pewien rodzaj kontaktu jest i nauczyciel może w dalszym ciągu przekazywać swoją wiedzę, a grupa może motywować do dalszego wysiłku. To nic, że takie szkolenie wymaga większej samodyscypliny. Jak widać nauka języków obcych online, podobnie jak inne kursy prowadzone tą metodą mają swoje plusy i minusy. Trzeba jednak przyznać, że walorów jest więcej, a problemy jakie może sprawić technika, lub nasza niedoskonała osobowość nie może stać na przeszkodzie pobierania nauki, w tym również nauki języka obcego. A co będzie później? Czas pokaże, ale można przypuszczać, że wraz z ustaniem pandemii szkolenia takie nie zostaną zlikwidowane.