piątek, 19 kwietniaCodzienne Wiadomości Biznesowe
Shadow

Budownictwo przemysłowe – jak wybrać generalnego wykonawcę?

Coraz więcej inwestorów na etapie planowania inwestycji decyduje się na znalezienie generalnego wykonawcy, który zajmie się budową od momentu przeniesienia pomysłów na projekt, aż do czasu oddania obiektu do użytkowania. Przy budownictwie przemysłowym możliwość kontaktowania się wyłącznie z jednym podwykonawcą jest szczególnie istotne, bo pozwala na skupienie się na swojej dotychczasowej działalności i tym samym oszczędza czas. Jakie są podstawowe obowiązki generalnego wykonawcy?

Kim jest generalny wykonawca?

Bez względu na to, czy chodzi o budownictwo przemysłowe, czy o mieszkaniowe, generalnym wykonawcą nazywa się przedsiębiorstwo, które na zlecenie inwestora zajmuje się kompleksową realizacją inwestycji, czyli prowadzi zarówno prace budowlane, jak i montażowe.

Firma, która chce wybudować obiekt przemysłowy, podpisuje z generalnym wykonawcą umowę o roboty budowlane. Inwestor staje się wówczas zleceniodawcą, zaś przedsiębiorstwo budowlane wykonawcą. W umowie określa się m.in. lokalizację budynku, jego charakter, harmonogram realizacji poszczególnych etapów, wynagrodzenie oraz ewentualne kary umowne.

Obowiązki generalnego wykonawcy

Warto również w tym dokumencie dokładnie określić obowiązki generalnego wykonawcy. Zazwyczaj są to kwestie związane z koniecznością załatwienia formalności umożliwiających rozpoczęcie budowy, przygotowaniem kosztorysu, harmonogramu prac, dostawy i montażu, stworzeniem kompleksowego projektu budowlanego, zakupem potrzebnych materiałów, zatrudnieniem ewentualnych podwykonawców, nadzorem nad przebiegiem poszczególnych działań i realizacji kolejnych etapów, a także z uzyskaniem niezbędnych pozwoleń oraz oddaniem obiektu do użytkowania.

Szukasz doświadczonej firmy zajmującej się tworzeniem hal stalowych? Sprawdź ofertę generalnego wykonawcy https://commercecon.pl

Rodzaje inwestycji przemysłowych a generalne wykonawstwo

Generalne wykonawstwo obiektów przemysłowych w przypadku budowy hal stalowych o przeznaczeniu produkcyjnym, magazynowym czy usługowym powinno uwzględniać również optymalizację kosztów całkowitych inwestycji. Wykonawca, który ma doświadczenie w budownictwie przemysłowym, zawsze bierze pełną odpowiedzialność za profesjonalizm, jakość i terminowość realizacji projektu.

W ramach budownictwa przemysłowego wykonuje się m.in. hale magazynowe, produkcyjne, chłodu i mroźni, sportowo-widowiskowe, budowle energetyczne, przeznaczone do działalności rolniczej, galerie handlowo-usługowe, biura sprzedaży oraz budynki infrastruktury elektrowni. Każdy z obiektów wymaga indywidualnego podejścia zarówno na etapie projektowania, jak i budowy inwestycji, co uwzględniają firmy zajmujące się generalnym wykonawstwem.

Jakie są plusy wynikające z zatrudnienia generalnego wykonawcy przy inwestycji przemysłowej? Możliwość kontaktowania się wyłącznie z jednym podwykonawcą – to duża oszczędność czasu – oraz minimalizacja kosztów. Inwestorzy doceniają również wspomnianą kwestię odpowiedzialności za projekt, która spoczywa na wykonawcy. Dzięki temu mogą zająć się rozwijaniem dotychczasowych działalności bez obaw o ewentualne problemy w trakcie budowy.