niedziela, 26 majaCodzienne Wiadomości Biznesowe
Shadow

CIT-8 online – kto, kiedy i jak powinien go złożyć?

Marzec to gorący miesiąc nie tylko dla podatników podatku dochodowego od osób fizycznych, rozliczających swoje dochody na PIT 37, PIT 38 lub PIT 36. Swoje obowiązki w tym czasie powinni spełnić również podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych, którzy do fiskusa składają formularz CIT-8 online.

  1. Dla kogo deklaracja CIT-8?
  2. Jak wypełnić CIT-8? Online czy papierowo?

Co do zasady, deklaracja CIT-8 powinna zostać złożona we właściwym urzędzie skarbowym do końca marca każdego roku za rok podatkowy, który zakończył się 31 grudnia. W 2021 roku termin ten jednak uległ wydłużeniu – zeznanie można złożyć aż 3 miesiące później, czyli maksymalnie 30 czerwca 2021. Wydłużony termin składania CIT-8 jest ukłonem Ministerstwa Finansów w stronę podatników, aby ułatwić im prawidłowe zamknięcie roku podatkowego w czasach pandemii.

Dla kogo deklaracja CIT-8?

CIT-8 są zobowiązane złożyć osoby prawne oraz organizacje nieposiadające osobowości prawnej. Deklaracja CIT-8 jest odpowiednikiem popularnych PITów, składanych do urzędów skarbowych przez osoby fizyczne prowadzące lub nieprowadzące działalności gospodarczej. Różni się oczywiście pod wieloma aspektami, jednak jej funkcja jest taka sama – dzięki niej zeznanie o osiągniętych przychodach i dochodach mogą złożyć:

  • spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółki akcyjne i inne osoby prawne,
  • spółki komandytowo-akcyjne,
  • spółki komandytowe,
  • spółki kapitałowe w organizacji,
  • spółki niemające osobowości prawnej.

Jednostki te są zobowiązane do złożenia CIT-8 bez względu na to, czy osiągnęły w roku podatkowym dochody, czy też nie. W drugim przypadku składają tzw. zerowy CIT-8. Urzędem właściwym do złożenia deklaracji jest urząd odpowiedni ze względu na siedzibę określoną w rejestrze KRS, umowie lub statucie lub siedzibę właściwą na ostatni dzień roku podatkowego, w przypadku, w którym siedziba w trakcie roku uległa zmianie.

Jak wypełnić CIT-8? Online czy papierowo?

Złożenie CIT-8 online jest nieco bardziej skomplikowane niż złożenie przez internet dowolnego formularza PIT. CITu nie można bowiem podpisać Profilem Zaufanym ani tym bardziej potwierdzając wysyłkę podaniem wysokości przychodu za ostatni zamknięty rok podatkowy. Aby przesłać deklarację do urzędu skarbowego, trzeba go podpisać kwalifikowanym podpisem elektronicznym, wydanym przez jedno z certyfikowanych centrów. Co więcej, podstawową formą złożenia CIT-8 jest jego przesłanie do fiskusa w formie elektronicznej. Papierowe zeznanie roczne mogą złożyć jedynie wybrane jednostki, spełniające łącznie dwa warunki:

  • wszystkie osiągnięte w roku podatkowym dochody są zwolnione od podatku,
  • jednostka przez cały rok podatkowy nie zatrudniała żadnych pracowników na podstawie umowy o pracę, czy innych osób na podstawie umów cywilnoprawnych.

Takich jednostek jest jednak niewiele i należą do nich głównie fundacje i stowarzyszenia nieprowadzące działalności gospodarczej. Podatnicy, których pracownicy nie posiadają podpisów kwalifikowanych, mogą powierzyć obowiązek złożenia CIT-8 innej osobie. Wówczas przed terminem złożenia zeznania konieczne jest przesłanie do właściwego urzędu skarbowego pełnomocnictwa do podpisywania deklaracji online – UPL-1.

O tym, jak wypełnić CIT-8, doskonale wiedzą księgowi, którzy zajmują się tym profesjonalnie. Najczęściej wykorzystują do tego programy księgowe, umożliwiające nie tylko automatyczne stworzenie, ale również wysyłkę CIT-8. W sieci dostępne są również aplikacje, dzięki którym można szybko i wygodnie przygotować kompletne zeznanie wraz z potrzebnymi załącznikami oraz wysłać je elektronicznie do właściwego organu podatkowego.

/ Materiał zewnętrzny