piątek, 1 marcaCodzienne Wiadomości Biznesowe
Shadow

Czekają cię niezapowiedziane wydatki? Pomyśl o linii kredytowej

Linia kredytowa – jak działa

Ty też masz tak, że wydatki pojawiają się w najmniej oczekiwanym momencie – wtedy, gdy domowy budżet nie jest na to zupełnie przygotowany? Aby zawsze być w pełnej gotowości, dobrze jest mieć zgromadzone oszczędności lub… aktywną linię kredytową. Ta druga opcja to doskonałe rozwiązanie, jeśli pieniądze chcesz mieć zawsze pod ręką – nawet wtedy, gdy z nich nie korzystasz.

Wielu Polaków sięga po pożyczki gotówkowe w momencie nieprzewidzianych wydatków. Chociaż jest to jedno z popularniejszych rozwiązań, nie jest opcją doskonałą. O ile chodzi o pokrycie jednorazowego większego kosztu, może się sprawdzić, o tyle w przypadku częstych pilnych wydatków wiązałoby się to z koniecznością systematycznego zaciągania kredytów gotówkowych. Dlatego lepszym rozwiązaniem może okazać się linia kredytowa – specyficzna forma finansowania.

Linia kredytowa – jak działa?

Istotą linii kredytowej jest korzystanie z przyznanego limitu finansowego, który jest przypisany do rachunku bankowego. Oznacza to, że z dodatkowych środków możesz korzystać zawsze wtedy, gdy saldo na koncie nie będzie wystarczające. Spłata dokonywana jest automatycznie – za każdym razem, gdy tylko na rachunku pojawią się dodatkowe środki.

Przykład. Załóżmy, że czeka cię wydatek na kwotę 3000 zł. Saldo na koncie wynosi aktualnie 400 zł. Korzystając z linii kredytowej, możesz dokonać zapłaty – w praktyce pożyczasz od banku brakujące 2600 zł.  W momencie wpływu na rachunek bankowy kwoty np. 3000 zł, kredyt zostaje spłacony. Ty zaś możesz korzystać z pełnego limitu – zawsze wtedy, gdy potrzebujesz dodatkowych środków.

Podobnie jak w przypadku kredytu gotówkowego, tak i pieniądze z linii kredytowej możesz przeznaczyć na dowolny cel. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby środki wypłacić w bankomacie, uregulować należność w formie bezgotówkowej lub dokonać transakcji internetowej.

Linia kredytowa – dlaczego warto?

Linia kredytowa to rozwiązanie, które niesie za sobą wiele korzyści – szczególnie dla osób, które lubią być zawsze przygotowane na nieprzewidziane wydatki.

Decydując się na skorzystanie z takiego produktu bankowego, możesz liczyć na:

  • stały dostęp do dodatkowych środków – bez konieczności składania kolejnych wniosków o następne pożyczki
  • atrakcyjne warunki finansowe – odsetki naliczane są wyłącznie od pobranej kwoty i przestają się naliczać przy spłacie pełnego limitu
  • uproszczone procedury przyznawania limitu – nie są potrzebne żadne dokumenty finansowe, ponieważ bank przyznaje kwotę linii kredytowej na podstawie wpływów na rachunek osobisty.

Linia kredytowa ma sporą przewagę nad typowym kredytem gotówkowym. Nie dość, że z pieniędzy możesz korzystać w dowolnym momencie, to możesz jeszcze liczyć na przystępne koszty. Przykładowo, Linia Kredytowa dostępna w ofercie Toyota Banku charakteryzuje się RRSO wynoszącym 12,97%* – dużo mniej niż typowa pożyczka.

Przeanalizuj swoje potrzeby i oczekiwania – pozwoli to upewnić się, że linia kredytowa jest produktem odpowiednim dla ciebie.

*Reprezentatywny przykład dla Linii Kredytowej: Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) wynosi 12,97 %, całkowita kwota kredytu (bez kredytowych kosztów) 4000,00 zł, całkowita kwota do zapłaty 4269,36 zł, oprocentowanie zmienne 8,00 % (oprocentowanie zmienne oparte na średniej stawce WIBOR 1M z poprzedniego miesiąca plus marża Banku), całkowity koszt kredytu 269,36 (w tym: prowizja za przyznanie linii kredytowej 1,00% (40,00 zł), opłata przygotowawcza 50,00 zł, odsetki 179,36 zł), 12 miesięcznych rat równych w wysokości 355,78 zł przy założeniu jednorazowego wykorzystania całej dostępnej kwoty Linii Kredytowej i spłaty w 12 równych ratach miesięcznych. Kalkulacja została dokonana na dzień 2020-04-28 na reprezentatywnym przykładzie.