niedziela, 26 majaCodzienne Wiadomości Biznesowe
Shadow

Ubezpieczenie grupowe na życie – czym jest i jakie są jego zalety oraz wady?

Ubezpieczenie grupowe na życie

Ubezpieczenie grupowe oferowane jest zazwyczaj pracownikom danego zakładu pracy. Jest to wygodna forma zabezpieczenia zarówno dla jednej, jak i drugiej strony. Ten rodzaj ubezpieczenia ma sporo zalet, ale posiada też swoje wady. Czym jest ubezpieczenie grupowe na życie i jaka jest jego charakterystyka?

Ubezpieczenie grupowe – co to takiego?

Jest to rodzaj polisy na życie, w której zakres ochrony – działający na tych samych zasadach – dotyczy grupy osób. Z tego względu ubezpieczenie grupowe stosowane jest w zakładach pracy i podlegają mu osoby zatrudnione na umowę o pracę. Charakterystycznym elementem tego rodzaju polisy na życie jest fakt, że składka miesięczna jest tańsza od ubezpieczenia indywidualnego. 

Ubezpieczenie grupowe jest takie samo dla wszystkich pracowników – bez względu na wiek, rodzaj wykonywanej pracy, czas trwania umowy oraz zakres ochrony. Wysokość ubezpieczenia uzależniona jest od rodzaju polisy, którą wykupi pracodawca, a następnie jej ostateczna rata miesięczna jest dzielona na ilość pracowników zatrudnionych w firmie. Ubezpieczenie grupowe zawiązuje się również na znacznie krótszy termin (zazwyczaj na rok lub wygasa z dniem zakończenia umowy). Co też ważne – ubezpieczenie grupowe nie jest rodzinną polisą na życie, ale w wielu przypadkach jest możliwość dopisania do niego najbliższych członków familii (współmałżonka oraz dzieci). 

Co wchodzi w skład ubezpieczenia grupowego?

Zwyczajowo w skład ubezpieczenia grupowego wchodzi odgórnie ustalony zakres pakietu ryzyka. Obejmuje wsparcie i ubezpieczenie w razie poważnych zachorowań, hospitalizacji, rehabilitacji, wypadku w czasie pracy, jak i poza nią, w przypadku uszkodzenia ciała, narodzin dziecka lub śmierci bliskich. Ostatecznie zakres pakietu ochronnego, który podlega pod tę polisę, jest dość szeroki.

Ubezpieczenie grupowe wady i zalety

Tego rodzaju ubezpieczenie ma sporo zalet, ale posiada również wady. Na pewno jest to ukłon w stronę pracownika, gdyż daje mu możliwość zabezpieczenia siebie oraz najbliższych. Ma też kilka wad, dlatego nie każdy chce się na nie zdecydować. 

Zalety grupowego ubezpieczenia na życie:

  • niska rata miesięczna (najczęściej w zakresie od 20 do 50 złotych. Niektórzy pracodawcy finansują to ubezpieczenie w ramach pakietu socjalnego),
  • szeroki zakres ubezpieczenia, 
  • wygodna forma rozliczenia za polisą na życie, 
  • krótki czas trwania umowy.

Wady grupowej polisy:

  • stosunkowo niskie kwoty odszkodowania, 
  • brak możliwości wyboru pakietów ochronnych i ogólnej modyfikacji ubezpieczenia,
  • krótki czas trwania umowy, 
  • ubezpieczenie obowiązuje tylko na czas trwania umowy pracownika, 
  • brak możliwości oszczędzania. 

Ubezpieczenie grupowe ma swoje wady oraz zalety. Największym plusem jest z pewnością sam fakt posiadania takiego udogodnienia. Niestety, ale statystycznie niewiele osób myśli o polisie na życie, która będzie zabezpieczeniem w razie wypadku lub poważnej choroby. Pracodawcy za niewielką kwotę odciąganą od wypłaty lub całościowo finansowaną przez firmę, dbają tym sposobem o pracownika. Minusem jest jednak dość niska kwota polisy i brak możliwości modyfikacji elementów, które przynależą do grupowego ubezpieczenia. Z tego względu, nie każdemu pracownikowi odpowiada takie rozwiązanie (zwłaszcza, jeśli ma on liczną rodzinę lub cierpi na przewlekłe choroby).