środa, 21 lutegoCodzienne Wiadomości Biznesowe
Shadow

Drzwi – ważny element aranżacji wnętrz

Urządzając nasze mieszkanie, przywiązujemy dużą wagę do kolorystyki ścian, materiału i barwy podłóg, a także umeblowania czy dodatków. Nie zapominajmy przy tym o stolarce otworowej. Wewnętrzne drzwi pokojowe, spełniając funkcję użyteczną, stanowią także ważny element dekoracyjny.

Dobrze dobrane podkreślają spójny charakter aranżacji, dodają elegancji i nadają charakter pomieszczeniom. Niewłaściwie dopasowane mogą zniweczyć nasze starania w stworzeniu zharmonizowanych i przemyślanych wnętrz. Na co zwrócić uwagę, wybierając drzwi wewnętrzne? Czego unikać? Tego dowiesz się z tekstu poniżej.

Jak dobrać drzwi pokojowe do domu i mieszkania?

Przeprowadzając remont generalny lub wyposażając w drzwi pokojowe nowe mieszkanie, warto wziąć pod uwagę kilka ważnych zasad związanych z doborem stolarki drzwiowej. Przede wszystkim należy zdecydować, czy i w którym pomieszczeniu zastąpić drzwi rozwierne przesuwnymi oraz dobrać skrzydła do wnętrz pod względem stylistycznym.

DRZWI – OTWIERANE CZY PRZESUWNE?

Niekiedy decyzja o montażu drzwi przesuwnych lub skrzydłowych to wyłącznie kwestia upodobań. W niektórych przypadkach jednak rezygnacja z drzwi rozwiernych na rzecz przesuwnych uzasadniona jest oszczędnością przestrzeni. Niezależnie od naszej decyzji, jeśli decydujemy się częściowo na skrzydła otwierane, a częściowo na przesuwne – wszystkie drzwi w mieszkaniu lub przynajmniej jego wyodrębnionej części powinny być stylistycznie zintegrowane.

NOWOCZESNE CZY KLASYCZNE? JAK DOBRAĆ DRZWI DO STYLU MIESZKANIA?

Wybór konkretnego modelu drzwi narzucony jest do pewnego stopnia przez ogólny charakter budynku, jak i preferowany przez nas styl. Rustykalne wnętrza lepiej wyposażyć w tradycyjne skrzydła (nie muszą być jednak wcale rozwierne) pokryte ustrukturyzowaną okleiną nawiązującą do drewna szlachetnych gatunków drzew – dębu, buku czy jesionu. Z kolei w mieszkaniu w bloku z wielkiej płyty doskonale prezentować będą się drzwi nowoczesne, minimalistyczne, oszczędnie zdobione i ponadczasowe.

Oczywiście ostatecznie o charakterze drzwi pokojowych decyduje aranżacja wnętrz. Przecież nierzadko spotykamy nowe domy urządzone antykami czy przeciwnie, pięknie „unowocześnione” mieszkania w postindustrialnych fabrykach. Drzwi muszą przede wszystkim współgrać z pomieszczeniami, które oddzielają. Architektura budynku i jego wiek schodzi zawsze na nieco dalszy plan.

OŚCIEŻNICA – DREWNIANA CZY STALOWA?

Metalowe ościeżnice mogą przywodzić na myśl siermiężne czasy PRL-u, jednak współczesne ościeżnice stalowe, które proponują znani producenci drzwi wewnętrznych, są wykonane z ogromną starannością i nie przypominają niczym tych sprzed 40 czy więcej lat. Mogą być przy tym regulowane, umożliwiając dopasowanie do grubości ścian.

Ościeżnice stalowe stanowią doskonałą alternatywę dla ich „cieplejszych”, drewnianych odpowiedniczek, stanowiąc przy tym element o bardzo wysokiej odporności na uderzenia.

DRZWI Z PRZYLGĄ LUB BEZ

Klasyczne rozwiązania stosowane w mieszkaniach to zwykle drzwi z przylgą, czyli z tak skonstruowanym skrzydłem, żeby nie tworzyło ono jednej powierzchni z ościeżnicą. Przylgi mogą mieć zaokrąglony kształt lub proste krawędzie (cięcia pod kątem 90°).

W ostatnich latach dużą popularnością cieszą się drzwi bez przylg – skrzydło całkowicie „chowa” się po zamknięciu, tworząc jedną płaszczyznę z ościeżnicą.

Drzwi wewnętrzne – trendy i style

Podobnie jak w innych dziedzinach związanych z architekturą wnętrz, rynek drzwi pokojowych ulega modowym trendom. Dzieje się to jednak na znacznie mniejszą skalę niż np. w branży ceramicznej czy meblarskiej.

Klienci zwykle wybierają wzory o ponadczasowym charakterze. Jeśli są to drzwi klasyczne, to najczęściej w okleinie imitującej naturalne drewno (gładkiej lub ustrukturyzowanej) lub lakierowane na biało. W przypadku nowoczesnych modeli dużym zainteresowaniem cieszy się biel, ale także szarości oraz czernie.

Ciekawe rozwiązania proponowane przez producentów drzwi pokojowych

Nie sposób przedstawić wszystkich niestandardowych rozwiązań proponowanych przez producentów drzwi. Poniżej prezentujemy te z nich, które naszym zdaniem zasługują na szczególną uwagę.

NOWOCZESNE DRZWI MATOWE W FUNKCJI TABLICY

Klasyczne białe drzwi nowoczesne to świetny wybór, jednak urządzając wnętrza minimalistyczne, skandynawskie lub industrialne, być może lepszym pomysłem będzie wykorzystanie do aranżacji bardziej awangardowych rozwiązań. Na przykład drzwi o ultramatowym wykończeniu w kolorze antracytu. I to w dodatku takie, które się nie palcują, łatwo utrzymać je w czystości, a przy tym można po nich pisać kredą.

AWANGARDOWE DRZWI STRUKTURYZOWANE

Okleiny z wyczuwalną pod dłonią strukturą słojów nikogo dziś nie zaskakują, jednak producenci stolarki oferują również faktury nietypowe dla elementów wyposażenia wnętrz, jakimi są drzwi. Może to być np. struktura lnu do złudzenia przypominająca w dotyku ten materiał albo faktura łupka.

DRZWI ZE SZKŁA BARWIONEGO

Coraz większą popularnością wśród nabywców cieszą drzwi szklane, zarówno rozwierne, jak i przesuwne. Klasyczne, czyli te o naturalnej barwie ze zmatowionymi elementami, konkurują ze skrzydłami ze wzorami lub napisami aplikowanymi np. metodą sitodruku, pokrywanymi kolorowymi foliami, ale także ze szkłem barwionym. Niezwykle efektownie prezentują się np. drzwi wykonane z transparentnego szkła w odcieniu czerni.