niedziela, 16 czerwcaCodzienne Wiadomości Biznesowe
Shadow

Firmy mogą zmieniać świat. Konferencja online „Biznes, który jest fair. Fairtrade z perspektywy CSR”

Czy to prawda, że firmy w Polsce mogą przyczynić się do zmiany świata na lepszy? Jak naprawdę wyglądają ich działania w zakresie społecznej odpowiedzialności? Dlaczego warto wdrażać strategię CSR w przedsiębiorstwach? Na te i inne pytania odpowiedzą prelegenci i prelegentki konferencji „Biznes, który jest fair. Fairtrade z perspektywy CSR”, która ma przybliżyć praktyki marek w Polsce w zakresie zrównoważonego rozwoju. Wydarzenie online odbędzie się 10 maja 2022 r. o godz. 11.00. Udział jest bezpłatny, jednak obowiązuje rejestracja.

  • Odpowiedzialność społeczna może być częścią strategii wielu branż
  • Świadome budowanie ofert, wewnętrzne decyzje zakupowe i edukacja pracowników dają szansę na zmianę sytuacji producentów z krajów rozwijających się
  • Konferencja ma za zadanie uświadomić firmom w Polsce, że produkty pozyskane ze sprawiedliwego łańcucha dostaw wpisują się w ich działania CSR, by wspólnie wspierać prawa pracownicze globalnie

Marki zazwyczaj ze sobą konkurują, jednak okazuje się, że może łączyć je jeden cel – chęć zmiany świata na lepszy. Podczas konferencji organizowanej przez Fundację Fairtrade Polska, przedstawiciele z różnych branż, m.in. spożywczej, odzieżowej czy papierniczej pokażą, jak odpowiedzialne budowanie ofert sprzedażowych, wewnętrzne decyzje zakupowe i edukacja pracowników mogą realnie wpływać na sprawiedliwe relacje handlowe. Świadome decyzje biznesowe mogą zmieniać sytuację pracowników z krajów globalnego Południa, kończąc z niesprawiedliwym wynagradzaniem rolników czy przymusową pracą dzieci.

Firmy dążą do zrównoważonego rozwoju?

Ostatnie badania wykazały, że rozpoznawalność znaku FAIRTRADE w Polsce szacuje się na 46 proc. (badanie GlobeScan na zlecenie Fairtrade International, 2021 r.). To oznacza, że ten znak etyczny jest coraz bardziej rozpoznawalny, dlatego spodziewać się można, że pracownicy będą coraz bardziej zainteresowani obecnością takich produktów w swoich miejscach pracy.

Przedsiębiorstwa zwracają uwagę również na samych konsumentów. – Firmy dostrzegają, że klienci chcą wspierać sprawiedliwe relacje handlowe (około dwóch trzecich konsumentów, którzy widują znak FAIRTRADE czasami lub często, kojarzy go z lepszą ceną dla producentów i niezależną certyfikacją)[1]. Przez rozszerzanie swoich ofert o produkty z certyfikatem Fairtrade, marki realizują misję świadomych wyborów z osobami regularnie kupującymi ich towary i odpowiadają na potrzeby nowych klientów – wyjaśnia Zbigniew Szalbot, członek zarządu Fairtrade Polska. – Majowa konferencja ma odpowiedzieć na pytanie, jak prowadzić te działania efektywnie, inspirując się najlepszymi przykładami z życia – dodaje ekspert.

Godne warunki pracy to podstawowa wartość dla pracowników w każdym zakątku świata. – Producenci z krajów globalnego Południa i my, pracodawcy i pracownicy większych i mniejszych firm w Polsce, mamy wiele wspólnego – przekonuje dalej Zbigniew Szalbot. – Rolnicy z innych kontynentów także chcą otrzymywać odpowiednie wynagrodzenie, inwestować w rozwój swoich gospodarstw oraz móc zapewnić przyszłość swoim dzieciom. To kwestie istotne dla każdego z nas, dlatego tak ważne jest to, by uświadomić sobie, że realna zmiana świata może być wynikiem odpowiedzialnej działalności firm w Polsce – tłumaczy.

Już we wtorek 10 maja 2022 roku odbędzie się konferencja online „Biznes, który jest fair. Fairtrade z perspektywy CSR”. Będzie ona spotkaniem managerów_ek, prezesów_ek i dyrektorów_ek, którzy w codziennej działalności swoich firm oferują produkty ze znakiem FAIRTRADE lub myślą o ich wprowadzeniu. To okazja do podzielenia się tym, jak produkty pozyskane ze sprawiedliwego łańcucha dostaw wpisują się w działania CSR tych firm, by wspólnie wspierać prawa pracownicze globalnie. Wydarzenie skierowane jest również do rekruterów_ek, studentów_ek i absolwentów_ek studiów biznesowych, zarządzania, socjologii, stosunków międzynarodowych czy MBA i innych zainteresowanych tematyką świadomych decyzji konsumenckich w miejscach pracy.

Firmy włączają się w działania dla dobra pracowników z całego świata

Konferencję rozpocznie Paulina Dziedzic, menedżerka ds. klientów biznesowych w Fairtrade Polska, która podzieli się najnowszymi danymi na temat sytuacji produktów Fairtrade w 2021 roku i wpływu ich sprzedaży na poprawę jakości pracy rolników na globalnym Południu. Kolejną prelegentką będzie dr Marta Godlewska-Goska, menedżerka ds. doradztwa CSR, ESG i zrównoważonego biznesu w CSRinfo, która wprowadzi uczestników w temat odpowiedzialnego biznesu i zrównoważonego rozwoju w miejscach pracy i opowie o tym, jak idea Fairtrade wpisuje się w obszar CSR firm.

Następnie uczestnicy poznają firmy, które w swoich ofertach posiadają produkty ze sprawiedliwego łańcucha dostaw. Poprzez Fairtrade firmy te wspierają rolników w procesie rozwiązywania problemów, z którymi ci rolnicy zmagają się na co dzień (jednym z nich jest przymusowa praca dzieci). Przedstawicielami takich firm będą m.in. Paweł Białas, starszy specjalista ds. marketingu w firmie odzieżowej Texet, który opowie o tym, jak odzież może być fair. Głos zabiorą również Anna Jarosiewicz, Marketing Manager w J.J. Darboven, czyli producenta kaw i herbat, a także Przemysław Wilkoszewski, CEO Golden Grain Group oraz Sławomir Klimczuk, przedstawiciel Arvid Nordquist, czyli producentów kaw. Po nich wypowie się Robert Daniluk, dyrektor CSR w Lyreco – firmie, która jest międzynarodowym dostawcą artykułów biurowych. Spotkanie zakończy wystąpienie Barbary Dulewicz, ekspertki ds. komunikacji zewnętrznej w Lidl Polska, spółce, która jest przedstawicielem sklepów spożywczych w Polsce, sprzedających produkty Fairtrade, jak czekolada czy herbata.

Rynek pracownika a społeczna odpowiedzialność firm

Obecne czasy wymagają od firm działań aktywnych, które pokażą konsumentom, że dana marka nie zwraca uwagi jedynie na zysk, ale chce być także społecznie odpowiedzialna. – Ostatnie lata sprawiły, że ludzie mierzą się z zupełnie nowymi problemami, które znacząco wpływają na samopoczucie i funkcjonowanie w społeczeństwie. Pandemia czy konflikt ukraińsko-rosyjski jeszcze bardziej uzmysławia nam zależności światowe i globalizację – wyjaśnia Tomasz Makowski, menedżer ds. kluczowych klientów w Fundacji Fairtrade Polska. – Te sytuacje sprawiają, że jako pracownicy i konsumenci chcemy aktywnie pomagać innym, bez względu na długość czy szerokość geograficzną. Chodzi o działania wspierające demokrację, zmniejszające nierówności na świecie i przywracające równowagę w międzynarodowych relacjach handlowych – zaznacza.

Wydarzenie odbywa się w ramach “Miesiąca Fairtrade” – kampanii, która ma uświadamiać i edukować o tym, że wybieranie produktów ze znakiem FAIRTRADE  znacząco wpływa na poprawę sytuacji społeczności rolniczych w krajach globalnego Południa.

[1] Patrz: https://www.fairtrade.org.pl/material/badanie-konsumenckie-na-temat-fairtrade-2021-globescan/ (dostęp: 27.04.2021 r.)