sobota, 15 czerwcaCodzienne Wiadomości Biznesowe
Shadow

Jak przygotować się do kredytu hipotecznego w 2024 roku?

W dobie rosnących cen nieruchomości kredyt hipoteczny jest najczęstszym sposobem finansowania zakupu wymarzonego domu lub mieszkania. Banki udzielają takich kredytów tylko klientom, którzy spełnią określone warunki. Przygotowanie się do wzięcia kredytu hipotecznego wymaga czasu i staranności. W tym wpisie podpowiemy Ci, jakie kroki należy podjąć, starając się o kredyt hipoteczny w 2024 roku.

Zapewnij sobie odpowiedni wkład własny

Zanim złożysz wniosek o kredyt, upewnij się, że masz wystarczający wkład własny. Jest to zgromadzony przez kredytobiorcę kapitał, który jest pewnym zabezpieczeniem dla banku przy udzielaniu zobowiązania. Niestety żadna placówka nie udzieli kredytu hipotecznego, jeśli wnioskodawca nie dysponuje pewną sumą oszczędności. Większość banków wymaga wkładu własnego na poziomie od 10 do 20% kosztów inwestycji, ale są również takie, które oczekują 30-procentowego wkładu własnego. Pamiętaj, że przygotowanie środków może wymagać oszczędzania przez pewien czas lub poszukiwania dodatkowych źródeł dochodu. Warto wspomnieć, że jeżeli kredytobiorca chce dokonać refinansowania kredytu (czyli przeniesienia zobowiązania z banku do banku: creditspace.pl/refinansowanie-kredytu/), zwykle nie ma obowiązku wnoszenia wkładu własnego kolejny raz. Jest jednak jeden warunek: stosunek kredytu do zabezpieczenia musi pozostawać na poziomie akceptowalnym przez bank docelowy.

Oszacuj i popraw swoją zdolność kredytową

W przypadku kredytu hipotecznego przyszły kredytobiorca musi liczyć się z tym, że bank będzie chciał dokładnie przeanalizować jego aktualną sytuację finansową. Wysokość przyznanej kwoty kredytu będzie zależeć od indywidualnej oceny zdolności kredytowej wnioskodawcy. Na taką zdolność ma wpływ wiele czynników, m.in. miesięczny dochód netto, forma zatrudnienia, wydatki, liczba osób na utrzymaniu i inne zobowiązania finansowe. Dbając o dobrą zdolność kredytową, możemy zwiększyć szanse na otrzymanie kredytu. Przed złożeniem wniosku o kredyt warto skorzystać z pomocnego narzędzia, jakim jest kalkulator kredytu hipotecznego. Pomoże on oszacować zdolność kredytową oraz raty kredytu dostosowane do indywidualnych potrzeb i możliwości finansowych. Jeśli chciałbyś poprawić swoją zdolność kredytową, zrezygnuj z niepotrzebnych obciążeń finansowych, jak najszybciej spłać kartę kredytową i inne zadłużenia, postaraj się zgromadzić większy wkład własny bądź rozważ wzięcie kredytu wspólnie z partnerem.

Skonsultuj się z ekspertemfinansowym

Droga do kredytu bywa długa i skomplikowana. W praktyce uzyskanie jakiegokolwiek kredytu, czy to na zakup mieszkania, czy też budowę domu lub remont, wymaga znajomości różnych niuansów i szczegółów, które mogą być trudne do zrozumienia dla osób niemających doświadczenia w dziedzinie finansów. Dlatego przed podjęciem decyzji o kredycie warto skorzystać z usług eksperta kredytowego. Profesjonalny ekspert kredytowy pomoże Ci wybrać najlepszą ofertę i przeprowadzi przez zawiły proces ubiegania się o kredyt hipoteczny.

Porównaj oferty banków

Na rynku istnieje wiele banków, które posiadają w swojej ofercie kredyty hipoteczne. Miej na uwadze, że warunki kredytów w poszczególnych bankach mogą różnić się od siebie m.in. pod względem wysokości oprocentowania, prowizji, ubezpieczenia i innych opłat związanych z kredytem, a także samej procedury udzielania zobowiązania. Te różnice mogą mieć istotny wpływ na całkowity koszt kredytu oraz wysokość miesięcznej raty, dlatego warto dokładnie przeanalizować każdą propozycję. W kontekście kredytów hipotecznych przydatny może okazać się aktualny ranking kredytów hipotecznych: creditspace.pl/ranking/kredyt-hipoteczny/. Dzięki temu narzędziu w prosty sposób przeanalizujesz dostępne na rynku warianty kredytów i stworzysz własne zestawienie kredytów hipotecznych uwzględniające czynniki, które są ważne w Twoim przypadku. Odpowiednie planowanie pozwoli Ci osiągnąć Twoje cele finansowe i uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek w przyszłości.