niedziela, 16 czerwcaCodzienne Wiadomości Biznesowe
Shadow

Korzystanie z BDO nie musi być czasochłonne. Co daje integracja z BDO?

Firmy zobowiązane do ewidencji i sprawozdawczości w BDO mogą robić to łatwiej, decydują się na integrację oprogramowania firmowego z bazą.

Od 1 stycznia 2020 roku polskie firmy mają obowiązek systematycznego składania odpowiednich sprawozdań w systemie BDO. Baza danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami nie musi być jednak kolejnym czasochłonnym punktem na liście obowiązków firmowych. Integracja z BDO pozwala na jeszcze łatwiejsze prowadzenie czynności wymaganych obecnie przez prawo, a także redukuje ryzyko błędów przy przekazywaniu informacji.

Jak realizować obowiązek BDO?

Od początku stycznia 2020 roku przedsiębiorcy, którzy zobowiązani są do przekazywania danych do BDO, robią to za pośrednictwem swojego konta w bazie danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami.

Elektroniczna dokumentacja w systemie BDO zastąpiła dotychczas stosowane papierowe katy przekazania odpadów, ewidencji odpadów oraz innych typów odpadów. Dzięki temu przedsiębiorcy zobowiązani do systematycznego wypełniania dokumentacji mogą również zaoszczędzić czas, ponieważ teraz nie muszą przenosić danych z dokumentacji papierowej do systemu.

Jednak nie oznacza to, że BDO stanowi prosty obowiązek. Firma nadal musi uzupełniać formularze, tylko w tym przypadku elektroniczne. Jest jednak sposób, aby zautomatyzować te działania – to integracja z BDO.

Na czym polega integracja z BDO?

Pod pojęciem jak integracja z BDO znajduje się połączenie systemu informatycznego używanego przez firmę wraz z bazą danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami. Dzięki temu przedsiębiorstwo może łatwiej realizować nowy obowiązek, ponieważ dane są wtedy automatycznie integrowane i przekazywane bezpośrednio do BDO.

Dzisiaj taką funkcję oferuje coraz więcej systemów informatycznych, przykładowo dostępna jest integracja z BDO w soteko.pl.

Jak zintegrować swój system z BDO?

Aby przeprowadzić integrację systemu firmowego z BDO, trzeba w pierwszej kolejności sprawdzić, czy taka funkcja została już wdrożona w obecnie używanym oprogramowaniu.

Aktualnie większość firm na rynku, które dostarczają systemy dla biznesu, wdrożyła już integrację z BDO, dlatego ich użytkownicy mogą z niej korzystać. Nadal jednak wiele programów, zwłaszcza mniejszych deweloperów, nie obsługuje tego typu funkcjonalności.

Warto zatem sprawdzić, czy obecnie używane oprogramowanie oferuje taką funkcję, a jeżeli tak, skorzystać z niej, na przykład poprzez pobranie odpowiedniej aktualizacji. Gdy dostawca oprogramowania nie umożliwia wykonania integracji, wówczas rozwiązania są dwa – dalsze ręczne uzupełnianie dokumentacji lub też przejście na inne oprogramowanie, w którym integracja z BDO jest możliwa.

Co zyskujesz, integrując system z BDO?

Skorzystanie z integracji z BDO niesie ze sobą wiele korzyści, dlatego aktualnie przedsiębiorcy zobowiązani do przekazywania danych do bazy tak często korzystają z tej funkcji.

Przede wszystkim integracja z BDO to duża oszczędność czasu, ponieważ przedsiębiorca nie musi wtedy wypisywać kolejnego dokumentu. Dane z systemu informatycznego dotyczące odpadów automatycznie uzupełniają formularze, dlatego też wystarczy tylko zapoznać się z nimi i zatwierdzić.

Również integracja pozwala na zredukowanie ryzyka błędów, na przykład powstałych przy przepisywaniu albo kopiowaniu danych. System automatycznie je przeniesie, dbając o to, aby znalazły się we właściwych rubrykach.

Wobec tego zintegrowanie swojego systemu z BDO lub wybór takiego, który daje możliwość integracji, to sposób na prostsze realizowanie nowego obowiązku firmowego.