niedziela, 14 kwietniaCodzienne Wiadomości Biznesowe
Shadow

Lokata a konto oszczędnościowe – porównanie produktów

Obecnie mamy bardzo wiele sposobów na zainwestowanie pieniędzy. Zdecydowanie złym pomysłem jest trzymanie oszczędności po prostu w domowej skarbonce czy na zwykłym rachunku bankowym. Z powodu rosnącej inflacji takie środki będą jedynie tracić na wartości. Dlatego, jeśli chcemy, aby nasze oszczędności pracowały na zysk, warto zacząć je inwestować. W banku można założyć konto oszczędnościowe, ale ciekawym pomysłem jest też lokata bankowa. Które z tych rozwiązań będzie lepsze?

Mądre oszczędzanie to regularne odkładanie

Możemy już mieć sporą sumę, którą zdołaliśmy odłożyć. Ale też cały czas planujemy, że oszczędności będziemy pomnażać. W takim wypadku mamy do wyboru kilka rozwiązań, które pozwolą nam na korzystne ulokowanie swoich oszczędności. Jednym z nich są różne lokaty terminowe, które można założyć na konkretny czas. Kolejny sposób to założenie konta oszczędnościowego. Na nim wpłacone środki również będą oprocentowane i z każdym miesiącem dadzą nam odsetki.

Zanim zdecydujemy się na konkretną inwestycję, dobrze jest pomyśleć, w jaki sposób oszczędzamy. Czy co miesiąc ustalamy budżet domowy i wyznaczamy, że taka kwota zostanie odłożona? Czy może raz na kilka miesięcy sprawdzamy stan konta i decydujemy, że część środków będzie nosić miano oszczędności? Odpowiedź na choćby te dwa pytania powoli nam wybrać najlepszą metodę oszczędzania przez inwestowanie środków w produkty bankowe.

Lokata bankowa – stabilny zysk bez ryzyka

Głównie wymienianą zaletą lokat bankowych jest możliwość zainwestowania środków bez ryzyka. Same lokaty to tak zwany depozyt czasowy. Najczęściej można je założyć na 3, 6 lub 12 miesięcy. Zdarzają się jednak lokaty zakładane na miesiąc, ale i na okres dłuższy niż rok. W zamian za dysponowanie środkami z depozytu bank wypłaca zysk w postaci odsetek. A zatem nie tylko powierzamy w banku swoje środki, ale przez to, że instytucja finansowa nimi obraca, otrzymujemy zysk. To chroni kapitał przed zgubnym wpływem inflacji, ale też pozwala nam na drobny zarobek.

Konto oszczędnościowe – prosty sposób na oszczędzanie

Założenie konta oszczędnościowego jest tak proste, jak otwarcie rachunku bieżącego. A nawet mając już ROR, za pośrednictwem bankowości elektronicznej możemy otworzyć konto oszczędnościowe. Co je różni od tradycyjnego rachunku? Możliwość zarabiania na wpłaconym kapitale. Choć konta tego typu są oprocentowane na maksymalnie parę procent, to wciąż jest to wyższe oprocentowanie niż na tradycyjnym koncie bankowym.

Takie konto może działać jak skarbonka. Za każdym razem, gdy dostaniemy dodatkowe środku lub stwierdzimy, że chcemy coś odłożyć, możemy zrobić na nie przelew. W ten sposób stopniowo środki będą rosnąć, a na koniec okres rozliczeniowego zostaną jeszcze wzbogacone o odsetki od wpłaconego kapitału. Ponadto banki pozwalają na wpłacanie środków niezliczoną ilość razy i bez kwoty minimalnej. Dlatego możemy traktować ten sposób jako elastyczną metodę odkładania pieniędzy, bowiem gdy środki będą nam nagle potrzebne, możemy je również wypłacić w całości albo tylko w potrzebnej części.

Czym różnią się lokaty od kont oszczędnościowych?

Różnic, jak i zależności jest kilka. Przede wszystkim oba produkty są oprocentowane, a więc nie tylko pozwalają nam oszczędzać, ale i dają możliwość zarobku. Ponadto środki deponowane w banku są chronione przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny do wysokości 100 tysięcy euro, przeliczając na złotówki. Dlatego obie metody inwestycji są bardzo bezpieczne.

Istnieje jednak kilka różnic, które mogą nam pokazać, jakie rozwiązanie jest lepsze. Umowę o założenie lokaty zawieramy na konkretną kwotę i czas. Wpłacamy wybraną sumę i po wyznaczonym czasie otrzymujemy ją z powrotem wraz z naliczonymi odsetkami. W czasie trwania lokaty nie możemy wypłacić z niej środków lub też dopłacić do niej kolejnej kwoty. Jeśli chcemy znowu zainwestować w ten sposób, musimy zawrzeć nową umowę i założyć kolejną lokatę bankową. Jest to całkowitą przeciwnością konta oszczędnościowego, ponieważ zakładamy je na czas nieokreślony i możemy dowolną ilość razy wpłacać lub wypłacać z niego pieniądze. Zatem pozwala nam ono na bardziej elastyczne zarządzanie finansami.

Źródła:

https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-czy-warto-zakladac-konto-oszczednosciowe

Czym są lokaty terminowe? Wszystko, co musisz wiedzieć