niedziela, 16 czerwcaCodzienne Wiadomości Biznesowe
Shadow

Minister finansów: nie ma planu podwyższenia podatku CIT, VAT, ani PIT

Tadeusz Kościński

Nie ma planu podwyższenia podatku CIT, VAT ani PIT, resort finansów nad tym nie pracuje – zapewnił w poniedziałek minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński.

Podczas spotkania z dziennikarzami Kościński był pytany, czy podtrzymuje stanowisko, że w tym roku nie będzie nowych albo wyższych podatków, oraz czy ta zasada zostanie utrzymana w przyszłym roku. Media donoszą bowiem, że w ramach Nowego Ładu rząd mógłby podwyższyć kwotę wolną od podatku do 30 tys. zł i zwolnić z PIT emerytury do kwoty 2,5 tys. zł, ale w związku z tym mógłby też wyżej opodatkować np. klasę średnią.

„Jak najbardziej z naszego punktu widzenia, Ministerstwa Finansów, oczywiście pracujemy nad tym, aby wyrównać aby wszyscy płacili równo podatki, aby był sprawiedliwe. Więc gdzie możemy, to uszczelniamy, ale nie ma planu, aby podwyższyć podatek CIT, czy VAT, czy PIT. Nad tym nie pracujemy” – zapewnił minister.

Pytany był także, czy budżet byłoby stać na wprowadzenie kwoty wolnej od podatku w wysokości 30 tys. zł i wskazane zwolnienia dla emerytur.

„Jak najbardziej (…), o ile będziemy to robić” – powiedział. Dodał, że należy jednak poczekać na przedstawienie Nowego Ładu.

W sobotę PiS przedstawił 10 głównych haseł Nowego Ładu, programu partii, który w całości ma zostać zaprezentowany w sobotę 20 marca. Zgodnie z zapowiedzią, Nowy Ład – czyli program partii na czas po epidemii koronawirusa – ma się składać z następujących obszarów: Plan na zdrowie, Uczciwa praca-godna płaca, Dekada rozwoju, Rodzina i dom w centrum życia, Polska – nasza ziemia, Przyjazna szkoła i kultura na nowy wiek, Dobry klimat dla firm, Czysta energia-czyste powietrze, CyberPoland 2025, Złota jesień życia. (PAP)

autor: Marcin Musiał