niedziela, 26 majaCodzienne Wiadomości Biznesowe
Shadow

Sztaluga, deska, a może stół? Jak wybrać powierzchnię do rysowania?

Rysunek to jedno z popularniejszych hobby. Jednak uprawiać go można na wielu rozmaitych powierzchniach. Każda z nich ma swoją specyfikę, wady i zalety. Poniższy artykuł zostanie poświęcony wszechstronnemu omówieniu powierzchni rysowniczych. Uwzględnione zostaną zarówno aspekty techniczne, jak i logistyczne.

Logistyka rysunku – jak dobrać powierzchnię pod kątem mobilności czy pozycji?

Niektórzy rysownicy kochają uprawiać swoją sztukę na łonie natury. W związku z tym potrzebują powierzchni, którą można łatwo spakować i przenieść. Równie istotne będzie jej rozłożenie w terenie. Podobne znaczenie ma pozycja. Jedni wolą stać, inni siedzieć, a jeszcze trzecia grupa osób będzie wolała zmienić pozycję od czasu do czasu. W poniższej części artykułu można poznać kilka powierzchni omówionych pod właśnie tym kątem.

Blat stołu – najpopularniejszy wybór rysowników

jak zostać profesjonalnym artystą

Blat stołu cieszy się popularnością z prostego powodu. Każdy rysownik na długo przed rozpoczęciem swojej kariery posiadał ten mebel. Zatem nie musi ponieść dodatkowych wydatków na swoje hobby. Stół jest twardy, więc bez problemu zapewni materiałom rysowniczym stosowne oparcie. Do tego jest obszerny, więc nawet duże powierzchnie się na nim zmieszczą. Jednak ma on dużą wadę logistyczną – przenoszenie go jest bardzo trudne, a wręcz niemożliwe. Najlepsze do rysowania są stoły ciężkie. Im większa masa mebla, tym większa jego stabilność, tak ważna dla artysty. Jednak meble o średnich gabarytach także sprawdzą się w tej roli. Najmniejsze stoliki mogą kołysać się przy każdym ruchu, dlatego są zdecydowanie odradzane. Najmniejsze zachwianie może zniweczyć wielogodzinny wysiłek.

Sztaluga – wbrew pozorom nie tylko dla malarzy

Jej zastosowanie w rysunku może wydawać się osobliwe. Jednak wbrew powszechnemu wyobrażeniu, rysownicy stosują sztalugę równie często, co malarze. Wynika to głównie z logistycznej dogodności sztalug. Można dowolnie modyfikować jej odległość od rysowanego obiektu. Ponadto bezproblemowo można ją złożyć i wyjść z nią w teren w poszukiwaniu inspiracji. Warto podkreślić słowo „wyjść”, bowiem nie padło ono przypadkiem. Wyjście ze sztalugą do najbliższego parku nie powinno być trudnym zadaniem. Jednak przejazd komunikacją miejską w godzinach szczytu może okazać się niemożliwy. Mimo swojej lekkości sztaluga zajmuje bowiem dużo miejsca. Posiadacze samochodów nie muszą się o to martwić – sztaluga zmieści się do przeciętnego bagażnika.

Deska – wysoka mobilność i stabilność

Deski rysownicze są równie popularne, co sztalugi. Dzieje się to dokładnie z tych samych powodów. Jednak deski mają kilka przewag nad swoimi znanymi z malarstwa koleżankami. Oferują podobną stabilność, jednocześnie zajmując dalece mniej miejsca. Oznacza to łatwiejszy transport środkami transportu publicznego czy pieszo. Mniejszy i lżejszy obiekt łatwiej nosić na dłuższe dystanse. Spotyka się dwa standardowe rozmiary desek – 50×70 centymetrów, a także 50×35 centymetrów. Spotyka się także modele odbiegające od powszechnych wymiarów. Jednak deska może nie sprawdzić się, jeśli rysunek będzie wykonywany na papierze bardzo dużego formatu. Rysownice (inne określenie deski kreślarskiej/malarskiej) zazwyczaj wykonywane są z bardzo twardego drewna lub płyty laminowanej.

Tablety graficzne – nowoczesność w warsztacie rysownika

A może chcesz zacząć rysować na tablecie – zobacz Procreate. Jest to aplikacja przeznaczona do tworzenia grafiki rastrowej. W skrócie polega ona na modyfikowaniu barw pikseli w stosownym programie graficznym. Procreate działa na urządzeniach firmy Apple – iPadach i iPhone’ach. Grafika rastrowa jest najczęściej wybierana do cyfrowego rysunku artystycznego. Jednak jej specyfika nie pozwala na swobodną manipulację rozmiarem komputerowego dzieła. Jego zmiana zawsze pociąga za sobą niekorzystną zmianę jakości. Nie ma przy tym znaczenia, czy doszło do zmniejszenia czy zwiększenia obrazu. Drugim rodzajem grafiki jest grafika wektorowa. Ona z kolei opiera się o wykorzystanie brył i kształtów geometrycznych. Z tego względu można dowolnie bawić się rozmiarem narysowanego dzieła. Jednak wektory stosuje się głównie w projektowaniu logotypów, a także rysunku technicznym.

jak narysować idealny portret

Rysowanie z pomocą urządzeń cyfrowych ma wiele zalet. Przede wszystkim są one najmniejsze ze wszystkich proponowanych w artykule powierzchni. Nawet w godzinach szczytu można przewieźć je wypełnionym po brzegi tramwajem. Ponadto rysunków na tablecie nie zrujnuje pojawiający się nagle deszcz, który już paroma kroplami rujnuje dzieła wykonane na papierze. Wadą tabletów jest natomiast ich koszt – są one dalece bardziej drogie od sztalug czy desek. Ponadto wiele programów graficznych opiera się o miesięczny, dość drogi abonament. Z tego względu tablet graficzny najlepiej polecić rysownikom z pewnym stażem, którzy są już pewni swojej pasji.

Jaki prezent kupić artyście? Co będzie najlepszym wyborem dla początkujących?

Znajomi rysowników często zastanawiają się, jaki prezent zrobić artyście albo co artystycznego kupić. Jeśli prezent jest przeznaczony dla osoby początkującej, warto postawić na prezent prosty i tani. Mogą to być na przykład kredki, ołówki czy kartki. Należy pamiętać, że zapał nowego artysty jest często słomiany. Można także kupić któryś z podkładów, jednak najlepiej wstrzymać się z kupnem tabletu. Jeśli młody adept zdecyduje się porzucić swoje hobby, kilka tysięcy złotych (albo nawet więcej) zostanie wydanych na darmo.

W jakich nurtach można wykonywać rysunki?

Istnieje wiele szkół i nurtów rysunku. Początkujący powinni spróbować każdej z nich, zanim zdecydują się profesjonalnie związać z jednym z nich. Natomiast warto zadać sobie pytanie – Co to jest fotorealizm i dlaczego jest tak kuszący? Jest to nurt rysunku, w którym dzieła wykonuje się tak, by do złudzenia przypominały fotografię wykonaną profesjonalnym sprzętem. Rysownicy pracujący w tym nurcie kopiują przedstawione im zdjęcia. Mimo braku elementu twórczego fotorealizm wymaga prawdziwej wirtuozerii w sztuce. Proponowany artykuł przedstawia najważniejsze informacje na jego temat.

fotorealizm w nauce rysunku