piątek, 14 czerwcaCodzienne Wiadomości Biznesowe
Shadow

W co inwestować w czasach inflacji?

Inflacja wpływa na wzrost cen, sprzyjając ubożeniu się społeczeństw i potęgując ryzyko wystąpienia światowego kryzysu gospodarczego. Niekorzystne wskaźniki makroekonomiczne zawsze niepokoją inwestorów, którzy przy nieprzemyślanych ruchach inwestycyjnych mogą utracić swój kapitał. Istnieją jednak aktywa, które od lat uważane są przez ekonomistów za „bezpieczną przystań”. Doświadczeni i początkujący inwestorzy chętnie stawiają zatem na kruszce: złoto i srebro inwestycyjne.

Inwestowanie w złoto

Złoto to metal szlachetny o nieodnawialnych (ulegających wyczerpaniu) światowych zapasach. Jego materialna forma, konieczność wydobycia, a także dystrybucji sprawiają, że podaż i popyt utrzymują się od lat na korzystnym dla inwestorów poziomie. Ekonomiści od lat wskazują na to, że inwestowanie w złoto jest stosunkowo bezpieczne: w czasach inflacji jego wartość wzrasta w szybkim tempie, a w okresach stabilności gospodarczej na ogół utrzymuje się na wysokim poziomie z ewentualnymi, delikatnymi spadkami. Tym samym warto bliżej przyjrzeć się ofertom takich dostawców jak Mennica Skarbowa. Jakie produkty inwestycyjne oni oferują?

Monety bulionowe, czyli złote monety od sprawdzonych mennic

Jednym z produktów inwestycyjnych, które cieszą się dużym zainteresowaniem inwestorów, są złote monety bulionowe z mennic zrzeszonych w organizacji LBMA. Ich wartość zależy od wagi wyrażonej w uncjach, a także od próby czystości metalu szlachetnego. W sprzedaży znaleźć można zatem monety bulionowe za kilkaset złotych (np. Moneta Wiedeńscy Filharmonicy 1/25 uncji złota), a także te znacznie cenniejsze (m.in. Złota moneta Australijski Kangur 1 uncja). Niewielki wyrób akumuluje sporą wartość, a doceniają to zarówno początkujący, jak i doświadczeni inwestorzy. Różnorodność monet bulionowych pozwala każdemu na szybką ochronę kapitału czy dywersyfikację portfela inwestycyjnego!

Złote numizmaty dla kolekcjonerów!

Numizmaty kolekcjonerskie nie są typowymi produktami inwestycyjnymi, ponieważ ich wartość nie tylko wyznaczona została przez próbę złota i jego gramaturę. Takie monety produkowane są w ograniczonej liczbie, co sprawia, że na rynku trwa o nie prawdziwa walka. Kolekcjonerzy podbijają ich wartość, na którą ma również wpływ sam czas. Im starszy numizmat ze złota, tym lepiej i to właśnie w takie wyroby można z powodzeniem inwestować w okresie inflacji. Przykładem jest Moneta 50. ROCZNICA LĄDOWANIA NA KSIĘŻYCU 1 uncja złota!

Sztabki złota dla inwestorów z małym i dużym kapitałem

Kolejnym produktem inwestycyjnym dostępnym dla inwestorów z dużym kapitałem, a także mniej zasobnym portfelem, są sztabki złota. Ich wartość wynosi od kilkuset złotych do kilkuset tysięcy, a wpływa na nią próba oraz oczywiście waga wyrażona w uncjach i gramach. Domowe oszczędności można chronić sztabkami: 1 g, 2 g czy 10 g. Majętni inwestorzy chętnie stawiają na sztabki złota 250 gramów, a nawet na te jednokilogramowe!

Inwestowanie w srebro

Nie tylko inwestowanie w złoto jest polecane przez ekonomistów i doświadczonych inwestorów w czasach szalejącej inflacji czy w okresach określanych mianem kryzysów gospodarczych. Warto również zainteresować się innymi kruszcami, w tym przede wszystkim srebrem w postaci: srebrnych sztabek i srebrnych monet bulionowych. Kiedy i dlaczego inwestorzy wybierają właśnie takie produkty inwestycyjne?

Srebro, czyli kruszec idealny dla początkujących inwestorów

Wartość 1 kilograma srebra jest nieporównywalnie mniejsza od wartości 1 kilograma złota. Tym samym srebrne sztabki i srebrne monety bulionowe są w zasięgu niemalże każdego, nawet inwestora, który dopiero rozpoczyna przygodę z kruszcami. Inwestowanie można zacząć od kilkuset złotych, ale należy pamiętać o zakupie produktów certyfikowanych. Takie znaleźć można w ofercie Mennicy Skarbowej, która oferuje kruszce tylko z uznanych w świecie mennic i rafinerii.

Dywersyfikacja portfela inwestycyjnego ze srebrem

Srebro doskonale nadaje się dla inwestorów, którzy stawiają na solidną dywersyfikację portfela inwestycyjnego. Mowa o lokowaniu kapitału w różnych aktywach, dzięki którym ryzyko utraty majątku jest znacznie obniżone. Tworzenie portfela inwestycyjnego z wykorzystaniem srebra, to po prostu jego urozmaicenie. Inwestorzy chętnie stawiają w pierwszej kolejności na złoto, by później przejść do budowania kolekcji monet bulionowych wyprodukowanych przez takie mennice jak: Perth Mint, Royal Canadian Mint, Münze Österreich, The Rand Refinery czyThe Royal Mint. Dużym zainteresowaniem cieszą się też specjalne inwestycyjne zestawy np. 500 x Moneta Britannia 1 uncja srebra czy TUBA 20 x Moneta Wiedeńscy Filharmonicy 1 uncja srebra!

Srebro, jako inwestycja krótkoterminowa

Srebro nie jest tak odporne na tąpnięcia gospodarcze, jak złoto. To dlatego lepiej sprawdza się przy inwestowaniu krótkoterminowym. Chętnie wybierane jest też jako produkt inwestycyjny dla firm! Przedsiębiorstwa wykorzystują srebrne sztabki np. przy finalizacji dużych zakupów. Srebro w biznesie często zastępuje pieniądz!

Pamiętaj! Każde inwestowanie, nawet w tak stabilne produkty inwestycyjne, jak złoto i srebro, niesie ze sobą ryzyko. Jeśli nie masz pewności co do swoich planów i ich skuteczności, skorzystaj ze wsparcia doradców finansowych, ekspertów zajmujących się szeroko rozumianą ekonomią lub specjalistów zatrudnianych przez mennice.