poniedziałek, 15 kwietniaCodzienne Wiadomości Biznesowe
Shadow

Jak długo czeka się na decyzję kredytową? Kto może pomóc w złożeniu wniosku?

Planując zakup mieszkania musimy uzbroić się w cierpliwość. Od podjęcia decyzji o tym, że chcemy nabyć nieruchomość, do wprowadzenia się do wymarzonego własnego „M” może minąć sporo czasu. Ile dokładnie? I jakie kroki należy wykonać, by zrealizować plany? Na te pytania dopowiadają eksperci z mFinanse.

Zanim złożysz wniosek kredytowy – na co należy się przygotować?

Złożenie wniosku kredytowego do banku oznacza, że znaleźliśmy już nieruchomość, której zakupem jesteśmy zainteresowani. Zanim jednak do tego dojdzie trzeba przejść cały proces poszukiwania idealnej nieruchomości.

Jeżeli planujemy zakup mieszkania z rynku wtórnego, najczęściej doskonale orientujemy się w ofertach na rynku. Portale z ogłoszeniami o sprzedaży nieruchomości umożliwiają poszukiwania idealnego mieszkania. Po stronie kupującego jest jednak kontakt ze sprzedającym, obejrzenie interesujących nas mieszkań, uzgodnienie warunków zakupu i podpisanie umowy przedwstępnej. Obecnie, przy bardzo dużym zainteresowaniu mieszkaniami, znalezienie odpowiedniego lokum może trwać. Ile? To już zależy od tego, w jakim mieście a nawet w jakiej dzielnicy chcemy kupić nieruchomość.

W przypadku zakupu mieszkania od dewelopera, poszukiwania najczęściej zaczynamy od przeglądania ofert na stronach internetowych z inwestycjami. Warto odwiedzać także targi nieruchomości, na których możemy poznać oferty wielu deweloperów zgromadzonych w jednym miejscu.

Wniosek kredytowy – dlaczego warto skorzystać z pomocy eksperta kredytowego mFinanse?

Kredyt hipoteczny to zobowiązanie, które będzie nam towarzyszyć przez wiele lat. Wybór najkorzystniejszej dla nas oferty może być kłopotliwy. Szczególnie jeżeli obowiązki zawodowe lub rodzinne sprawiają, że na analizowanie każdego parametru kredytu hipotecznego nie mamy czasu.

Dlatego warto udać się do eksperta kredytowego. Eksperci mFinanse bezpłatnie przeanalizują naszą zdolność kredytową i przedstawią najlepsze aktualnie oferty banków. Ekspert omawia każdą z ofert, tak żeby przyszły właściciel nieruchomości mógł wybrać tę, która najbardziej mu odpowiada.

Ekspert w naszym imieniu składa także wnioski kredytowe do wybranych banków. Co ważne, wniosek możemy złożyć do kilku instytucji. Zgodnie z przepisami bank ma do 21 dni czasu na wydanie decyzji kredytowej.

Obecnie, przy bardzo dużym zainteresowaniu kredytami hipotecznymi, ten czas może się jednak wydłużyć. To, ile dokładnie dni będziemy czekać na decyzję zależy od procesu analizy wniosków w bankach, do których złożyliśmy wnioski kredytowe. Jeżeli we wniosku brakuje ważnych dla instytucji informacji np. na temat nieruchomości, którą chcemy nabyć, czas na wydanie decyzji także może się wydłużyć.

Od wstępnej decyzji kredytowej do wypłaty środków

Wstępna decyzja kredytowa jest informacją z banku, że po analizie naszej zdolności kredytowej i biorąc pod uwagę wycenę nieruchomości, którą chcemy nabyć, instytucja może udzielić nam finansowania.

Zanim jednak kredyt zostanie wypłacony i środki trafią na konto sprzedającego, kupujący musi dopełnić jednej z najważniejszych formalności, czyli podpisać umowę kupna w formie aktu notarialnego. Tu czas oczekiwania na podpisanie umowy zależy od terminów uzgodnionych pomiędzy stronami transakcji i notariuszem, który taką umowę sporządza.

Po podpisaniu aktu notarialnego kupujący musi dostarczyć go do banku. Sama wypłata środków z kredytu następuje najczęściej w ciągu 7 dni. Procedura wygląda nieco inaczej w przypadku zakupu nieruchomości od dewelopera lub przy kredycie na budowę domu, ponieważ w takiej sytuacji bank wypłaca środki nie od razu w całości, a w transzach uzależnionych od zakończenia kolejnych etapów budowy.

Zakup mieszkania i wnioskowanie o finansowanie to proces rozpisany na wiele etapów. Aby oszczędzić czas warto skorzystać ze wsparcia eksperta mFinanse, który wspiera przyszłego właściciela mieszkania w całym procesie wnioskowania o finansowanie.